Menu Close

W stronę sztucznego mózgu

Naśladowanie ludzi

Komputery działające jak ludzki mózg postrzegane są jako jeden z najbardziej obiecujących sposobów zastosowania sztucznej inteligencji. Do skonstruowania jej naukowcy wykorzystują obecnie moc memrystorów,
elementów elektrycznych o zaskakujących właściwościach i właśnie
uczynili kolejny krok do wyczerpania prawdziwego ich potencjału. Zespół z University of Southampton wykazał, że te komponenty elektryczne mogą zasilać rzeczywistą sieć neuronową.

Memrystory są elementami o zaskakującej zdolności zapamiętywania ich poprzedniej oporności, nawet jeśli urządzenie zostało wyłączone. Posiadają właściwości prawdziwych synaps, zdolnych do przechowywania danych, nauki on-line, zaawansowanej obliczeniowo implementacji reguł uczenia się i struktur dwóch terminali.

Obecne badania wykazały, że memrystory mogą działać jako wielostanowe synapsy. “Matryca tablicowa z tlenku metalu była zdolna do uczenia się i powtarzania wzorców wejściowych w sposób nienadzorowany w ramach probabilistycznej sieci „zwycięzca-bierze wszystko (WTA)”, mówi oświadczenie na temat rozwoju.
Ten “nienadzorowany sposób” oznacza, że
sprzęt był w stanie dostosować się do otoczenia bez interwencji człowieka, a tablica memrystorowa może przetwarzać niezawodnie i w czasie rzeczywistym nawet dane obciążone wysokim poziomem „szumu”

Kluczowy składnik
Podstawą każdego mózgu są połączenia neuronowe, które może on wykonać. Odnosi się to również do sztucznego mózgu. Moc każdego komputera emulującego mózg będzie sztuczną synapsą, którą obecnie tworzymy, a kluczem do tego będą memrystory.
“Chociaż obecnie dostępne komponenty elektroniczne można z pewnością łączyć ze sobą, aby tworzyć takie synapsy,
to wymagane poziomy odniesienia wydajności mocy i powierzchni będą niezwykle trudne do realizacji o ile nawet w ogóle możliwe – bez projektowania nowych i niestandardowych komponentów synaps”, mówi oświadczenie .

Fakt, że są to tylko komponenty elektryczne oznacza, że ​​można je zaadaptować na coś więcej niż tylko komputery emulujące mózg. Technologia ta może mieć szczególne znaczenie dla urządzeń uznawanych za część Internetu Rzeczy. Według współautora, dr. Themis’a Prodromakis’a: “Ten nowy rodzaj sprzętu może znaleźć różnorodne zastosowania we wszechobecnych technologiach wykrywania i przeszukiwania w czasie rzeczywistym w trudnych lub niedostępnych środowiskach; a jest to wysoce pożądana zdolność do realizacji wizji Internetu Rzeczy”.
Pewnego dnia urządzenia te nie tylko połączą się ze sobą, ale również zrozumieją i dostosują się do otaczających je rzeczy.

wg. futuryzm.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *