Menu Close

Personalizowana terapia

Fizycy projektują “nadludzkie” czerwone krwinki, w celu dostarczania leków do określonych komórek w organizmie

Zespół fizyków z McMaster University opracował proces modyfikacji czerwonych krwinek, tak by można je było wykorzystać do dystrybucji leków w ciele pacjenta ukierunkowanych na zwalczanie infekcji lub leczenie katastrofalnych chorób, takich jak rak lub choroba Alzheimera.

Zmodyfikowane czerwone krwinki są przeznaczone do krążenia w organizmie przez okres nawet do kilku tygodni, w poszukiwaniu określonych celów, w tym bakterii, guzów czy chorych narządów.

Technologia, opisana w internetowym wydaniu czasopisma Advanced Biosystems, rozwiązuje poważny problem obecnych metod dostarczania leków, które wykorzystują syntetyczne cząsteczki, lecz nie mogą osiągnąć celu lub są odrzucane przez organizm.

“Nazywamy je nadludzkimi czerwonymi krwinkami. Uważamy, że mogą one działać jako idealne niewykrywalne nośniki leków, które mogą przechytrzyć nasz układ odpornościowy” – wyjaśnia Maikel Rheinstädter, starszy doradca ds badań i profesor na Wydziale Fizyki i Astronomii w McMaster.

Naukowcy opracowali metodę otwierania czerwonych krwinek, modyfikowania ich zewnętrznej ściany komórkowej i zastępowania jej zawartości cząsteczką leku, która następnie byłaby wstrzykiwana z powrotem do organizmu.

Hybryda pojawia się i zachowuje jak normalne czerwone krwinki, ale ma lepką powierzchnię, która może przyczepiać się do bakterii, otwierać i uwalniać antybiotyki dokładnie tam, gdzie są potrzebne.

“Połączyliśmy materiał syntetyczny materiałem biologicznym i stworzyliśmy nową strukturę, czego nigdy wcześniej nie robiono” – mówi Sebastian Himbert, autor i absolwent Wydziału Fizyki i Astronomii w McMaster.

“Cały proces jest bardzo wydajny i można go ukończyć w ciągu jednego dnia w laboratorium” – mówi.

Naukowcy uważają, że ta ukierunkowana metoda dostarczania lekarstw może pomóc zminimalizować dawki, a tym samym potencjalne skutki uboczne. Jest to szczególnie ważne w przypadku bardzo silnych leków stosowanych w nowotworach i chorobie Alzheimera oraz w leczeniu zakażeń potencjalnie opornych bakterii.Wg physo.org

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *