Menu Close

e-Yuan: Świat u progu rewolucji finansowej w czasach pandemii.

Chiny wstrząsają światem finansowym, będąc pierwszym krajem, który oficjalnie aprobuje kryptowalutę i ustanawia ją jako oficjalną wymienialną monetę.

To w końcu się stało. Chiny jako pierwsze dokonały tego, co wiele krajów próbuje robić od lat. Z 70% krajów, które twierdzą, że studiują własne waluty cyfrowe, Chiny są zdecydowanie największą gospodarką, która próbuje takiego przedsięwzięcia.

Oznacza to, że jedno z największych supermocarstw na świecie przyjęło cyfrową monetę jako własną walutę krajową, a tym samym zmienia wizerunek kryptowalut sprawiając że inwestycje w nią są bardzo wiarygodne.

Chiny, w bezprecedensowym posunięciu, właśnie ogłosiły, że oficjalnie przyjmują jedną z kryptowalut jako oficjalną monetę Chin!

Kryptowaluty są już od dłuższego czasu. Ale tym, co sprawia, że takie historyczne posunięcie ze strony Chin i bezprecedensowe wydarzenie w świecie finansów jest to, że Chiny w zasadzie realizują marzenia inwestorów rzeczywistości poprzez stworzenie e-Yuan’a.

Do tej pory inwestycje w waluty cyfrowe były ryzykowne ze względu na wysoką zmienność kursu kryptowalut, ponieważ nikt nie miał ani mocy (ani zachęty) do wkroczenia i przejęcia władzy nad kursem tego dziwoląga finansowego , gdy np. inwestorzy ponieśli ogromne straty, ponieważ rynek zdewaluował cenę danej kryptowaluty.
Teraz, dzięki e-Yuan, obieg waluty będzie kontrolowany przez państwo.  Jednak tylko autoryzowani brokerzy i banki będą mogli początkowo sprzedawać kryptowalutę.
Ponadto, Chiny niedawno kupił
y duże ilości złota, aby podnieść z powrotem wartość jego waluty Yuan’a. Jest oczywiste, że jeśli wartość e-Yuan’a miałyby spaść, to rząd podejmuje natychmiast kroki w celu zapewnienia wsparcia aktywów fizycznych dla stabilizacji cen na korzyść inwestorów.
Nie było zaskoczeniem, że po wiadomości o e-Yuan w
artość chińskich zapasów technologii osiągnęła rekordowe szczyty.
W rzeczywistości inwestorzy zagraniczni wydali ponad 26,99 miliardów dolarów na akcje technologiczne notowane na giełdzie w Shenzhen, co zapewnia ogromne zyski zarówno inwestorom giełdowym e-Yuan, jak i chińskim inwestorom technologicznym.
Przy tak wielu inwestor
ach poszukujących wysokiej akcji zwrotu po niedawnej pandemii i związanych z katastrofą gospodarczą, może to być szansa na całe
życie. Chiński rząd właśnie poinformował nas, że ich wybrana firma do zakupu i marketingu nowej monety będzie 
YuanPay Group.

Sprzedaż monety Chin oficjalnie rozpoczęła się 9 września 2020 roku i na razie monety te można kupić tylko od Grupy YuanPay.
Liu Kun, wiceminister finansów Chin, poinformował nas, że
oficjalna cena wywoławcza nowej monety jest tylko ¥ 0,12 centów

To prawda, że ich moneta jest niezwykle przystępna cenowo w porównaniu z większością innych cyfrowych monet. Na przykład Bitcoin w momencie pisania tego tekstu utrzymuje się na poziomie 65 366,84 jenów, a Ethereum na poziomie około 1362,76 jenów.

Michael Kitces jest dyrektorem zarządzania majątkiem i partnerem zarządzającym w Pinnacle Advisory Group, Inc., a w 2019 r. został uznany za doradcę finansowego numer jeden przez Investopedia’s Top 100 Financial Advisors. Kiedy Forbes zapytał go o to, co myśli o e-Yuan’ie, powiedział, co następuje:

“Za każdym razem, gdy duża korporacja ogłasza nawet małą współpracę z indywidualną kryptowalutą, wartość tej monety rośnie. Profesjonalni inwestorzy od lat czekali na rząd, który oficjalnie poprzze kryptowaluty, które gwarantują wzrost i stabilność dla inwestorów i oto jesteśmy. Jestem absolutnie pewien, że gdy moneta zostanie oficjalnie wypuszczona na sprzedaż, zobaczysz, że wiele osób z dnia na dzień staje się milionerami”.

Zrozumienie chińskiego cyfrowego juana

Wśród największych gospodarek świata, Chiny stały się liderem w rozwoju Banku Centralnego Waluty Cyfrowej (CBDC). Azjatycki gigant zakończył proces DC / EP, ponieważ jego cyfrowa waluta byłą już znana, we wrześniu i obecnie wprowadza go ją na głównych platformach e-commerce w kraju.

Co to jest DC/EP?

Digital Currency Electronic Payment (DC/EP) to cyfrowa wersja juana – chińskiej waluty krajowej. DC / EP jest wspierany przez depozyty juana posiadane przez bank centralny Chin i jest w fazie rozwoju od nieco ponad pięciu lat. Zgodnie z obecnym porozumieniem banki są zobowiązane do przekształcenia części swoich udziałów w juanach w formę cyfrową i dystrybucję ich wśród przedsiębiorstw i obywateli za pośrednictwem technologii mobilnych.

Kluczowe dane

  • DC/ EP jest cyfrową wersją juana i jest rozwijany od ponad pięciu lat.

  • DC/EP różni się od istniejących kryptowalut, ponieważ jest prawnym środkiem płatniczym, scentralizowanym i nie anonimowym.

  • DC / EP może pomóc wnieść chińskie „niebankową” ludność do głównego nurtu gospodarki, przyspieszyć przejście do społeczeństwa bezgotówkowego i zwiększyć wykorzystanie chińskiej waluty w rozliczeniach handlowych.

Czym różni się DC/EP od istniejących kryptowalut?

Największą różnicą między DC/EP a istniejącymi kryptowalutami jest ich status prawny.

DC/EP może być stosowany jako mechanizm płatności i jest dopuszczalny jako prawny środek płatniczy, ale legalność wykorzystywania kryptowalut do płacenia za towary i usługi w Chinach jest nadal niejasna.

Poza tym istnieją dwie zasadnicze różnice między DC/EP a kryptowalutami. Pierwsza z nich dotyczy decentralizacji. Kryptowaluty są zdecentralizowane co oznacza, że ich ekonomia i podaż nie są kontrolowane przez jeden podmiot. Natomiast dźwignie dla juana cyfrowego będą mocno kontrolowane przez rząd Chin.

Drugą różnicą między standardową kryptowalutą a juanem cyfrowym jest anonimowość. Pierwsza jest anonimowa, w różnym stopniu w zależności od monety, podczas gdy druga nie. Jak wspomniano wcześniej, chiński rząd będzie mógł śledzić walutę przechodzącą przez jej gospodarkę i monitorować jej użycie.

Jakie są korzyści z digital Yuan dla chińskiego rządu?

Po pierwsze, waluta cyfrowa umożliwi chińskiemu rządowi lepsze śledzenie przepływu pieniędzy przez swoją gospodarkę i podejmowanie lepszych decyzji planistycznych. Gotówka pozostaje dominującym sposobem transakcji płatności w Chinach, ale nowe formy płatności, stają się bardzo popularne w ostatnim czasie dzięki systemowi kart. Te nowe metody płatności opierają się na cyfrowych transferach pieniężnych za pomocą asortymentu pośredników technologicznych, w tym urządzeń mobilnych, kodów QR i systemu tokenów.

Firmy płatnicze, takie jak Alibaba, Group Holding Limited, AliPay i Tencent Holdings Limited, WeChat są w czołówce tej zmiany. Cyfrowy juan dobrze pasuje do tej transformacji. Służy również potrzebom rządu, ponieważ tokeny cyfrowe są łatwiejsze do śledzenia niż gotówka.

Po drugie, juan cyfrowy umożliwi Chinom wprowadzenie swojej populacji bezbankowej do głównego nurtu gospodarki. Chiny mają największą liczbę osób bez dostępu do banku,a cyfrowa waluta umożliwi większej liczbie z nich udział w głównym nurcie gospodarki bez drogich produktów bankowych i infrastruktury.

Trzecią zaletą cyfrowego juana jest to, że może pomóc napędzać walutę chińską do międzynarodowego statusu rezerwy. Po kryzysie finansowym ponad dziesięć lat temu, międzynarodowi bankierzy i ekonomiści coraz częściej dyskutowali o możliwości zastąpienia dolara amerykańskiego dla handlu międzynarodowego.

Jako główny tryb transakcji w drugiej co do wielkości gospodarce świata, chińska waluta powinna być naturalnym pretendentem do miejsca. Jednak dolar amerykański nadal stanowi 88,3% wszystkich transakcji rozliczenia międzynarodowego, podczas gdy waluta chińska ma tylko 4%. Digitalizacja waluty pomoże przyspieszyć rozliczenia międzynarodowe za jej pomocą i sprawi, że stanie się bardziej popularna wśród międzynarodowych handlowców.

 

AA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *