Menu Close

Contact

Jeśli kiedykolwiek nawiązemy kontakt z pozaziemską cywilizacją, jest mało prawdopodobne, że znajdziemy grupę małych zielonych Ufoludków biegających wokół.

Tak przynajmniej twierdzi Seth Shostak, starszy astronom i dyrektor w Center for SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) Research. W artykule dla The Guardian Shostak twierdzi, że znacznie bardziej prawdopodobnym jest, że spotykamy istoty przypominające sztuczną inteligencję.

Ponieważ opublikowano raport Pentagonu na temat obserwacji pilotów wojskowych “niezidentyfikowanych zjawisk powietrznych”, temat UFO i kosmitów znowu się odrodził – i jest traktowany poważniej niż kiedykolwiek wcześniej.

Raport jednak nie twierdzi, że nawiązaliśmy już pierwszy kontakt z obcą rasą tutaj na Ziemi – ale dla Shostaka niekoniecznie oznacza to, że jesteśmy sami we wszechświecie.

Myślę, że jest bardzo prawdopodobne, że kosmici są obecni w naszej galaktyce” – napisał. “Ale nie wierzę, że spędzają czas w naszej przestrzeni powietrznej. Nie teraz i nie w czasach historycznych“.

Jak więc wyglądałby pierwszy kontakt, gdy już do niego dojdzie? Dla Shostaka jasnym jest, że nie spotkamy kosmitów o oczach robaków i zielonoskórych, których opisy znajdujemy w dziełach science fiction obejmujacych ostatnie 60 lat.

Wszystkie istoty ziemskie mają struktury DNA i mają podobieństwa w składzie molekularnym” – argumentował. “Niemniej jednak niewielu naszych braci Terran przypomina nas. Podobnie bedzie z istotami pozaziemskimi“.

Każdy kosmita, który przywędruje na naszą planetę, prawdopodobnie nie będzie formą życia opartą na węglu – istotą włochatą lub bezwłosą” – powiedział Shostak. “Ich zdolności poznawcze prawdopodobnie nie będą zasilane przez gąbczastą masę komórek, które nazwalibyśmy mózgiem. Prawdopodobnie wykroczą poza biologiczną inteligencję, a nawet poza samą biologię”.

Innymi słowy, istoty pozaziemskie “nie będą żywe”.

A to dlatego, że ogromne odległości od jednego systemu gwiezdnego do drugiego mogą zająć eony. Shostak uznaje jednak prosty fakt, że dzięki stosunkowo młodemu wiekowi naszego Układu Słonecznego, inne znacznie starsze systemy mogą pomieścić dużo bardziej zaawansowane cywilizacje niż my.

Ale to nie pozwala na łamanie praw fizyki. “Pomijając “Star Treka” i podobne scenariusze, niezwykle trudno jest przemierzać lata świetlne kosmosu w mniej niż całe życie – czyjeś „życie” – argumentował. “Możesz zadzwonić do Scotty’ego w maszynowni, ale nie będzie on w stanie pomóc.”

To długa podróż, która nie “spodoba się biologicznym pasażerom, którzy umrą na długo przed dotarciem do celu”, ale AI (sztuczna inteligencja) lub maszyny nie są przez to ograniczone.

Jeśli ostatnie postępy sztucznej inteligencji ( AI )na Ziemi są czymś, przez co należy przejść, to znacznie starsze, obce cywilizacje są prawdopodobnie już daleko w przodzie. “Naukowcy, którzy pracują nad AI, szacują, że maszyny zdolne do pokonania ludzi w teście IQ wyłonią się z laboratoriów do połowy wieku” – napisał Shostak. “A jeśli nam uda się to zrobić, to niektóre istoty pozaziemskie na pewno już dawno to zrobiły.”

I podczas gdy niektórzy badacze twierdzą, że każda istota pozaziemska przybywająca z wizytą może oznaczać katastrofę, Shostak jest tym znacznie mniej zaniepokojony. “Jeśli obce statki kiedykolwiek osiądą na trawniku Białego Domu, to można mieć nadzieję, że wszystko, co jest w środku, jest przyjazne” – argumentował. “Jeśli nie, zawsze pozostają negocjacje”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *