Menu Close

Chińska sonda Tianwen-1 weszła na orbitę Marsa

Chińska sonda Tianwen-1 z powodzeniem weszła w środę na orbitę wokół Marsa po prawie siedmiomiesięcznej podróży z Ziemi.

“Tianwen-1 wszedł na orbitę wokół Marsa dokładnie tak, jak został zaprojektowany”, powiedział Zhang Rongqiao, główny projektant pierwszej chińskiej misji poszukiwawczej na Marsie. “Z niecierpliwością czekamy na udane lądowanie na Marsie.”

Oznacza to, że po raz pierwszy chiński statek kosmiczny okrążył planetę pozaziemską.

Zgodnie z informacją China National Space Administration (CNSA) silnik manewrowy pojazdu odpalony został o 7:52 p.m. (czasu pekińskiego), aby spowolnić Tianwen-1. 

Po około 15 minutach sonda, w tym orbiter, lądownik i łazik, zwolniła na tyle, by zostać przechwyconą przez grawitację Marsa i weszła na eliptyczną orbitę wokół czerwonej planety z najbliższą odległością od powierzchni Marsa tj. około 400 km. Jedno okrążenie Marsa zajmie Tianwen-1 około 10 ziemskich dni.

Po wejściu na orbitę Marsa ładunki na pokładzie orbitera, w tym kamery i różnego rodzaju analizatory cząstek rozpoczną pracę i przeprowadzą badania planety.

Tianwen-1 został wystrzelony przez rakietę Long March-5, największą chińską rakietę nośną z miejsca startu statku kosmicznego Wenchang na wybrzeżu prowincji Hainan w południowych Chinach 23 lipca 2020 roku.

Tianwen-1 podróżuje w kosmosie od 202 dni. Przeprowadziła cztery poprawki orbitalne i manewr w przestrzeni kosmicznej. Przeleciała 475 milionów km i była 192 milionów km od Ziemi, gdy weszła na orbitę Marsa.

Radioteleskop z anteną o średnicy 70 metrów w dzielnicy Wuqing w północnym mieście Tianjin w Chinach jest kluczowym obiektem odbierającym dane naukowe wysyłane przez sondę marsjańską. Opóźnienie komunikacji w jedną stronę wynosi około 10,7 minuty.

Tianwen-1 czeka obecnie wiele poprawek orbitalnych aby wejść na tymczasową orbitę parkingową Marsa, badając potencjalne miejsca lądowania w ramach przygotowań do lądowania w maju lub czerwcu.

Najtrudniejszą częścią misji będzie miękkie lądowanie, autonomiczny proces sondy trwający od siedmiu do ośmiu minut. Sonda użyje swojego aerodynamicznego kształtu, spadochronu i silników hamujących do spowolnienia pojazdu i buforowania nóg pojazdu.

Chińscy inżynierowie kosmiczni i naukowcy wybrali jako potencjalną strefę lądowania stosunkowo płaski region w południowej części Utopii Planitia – dużej równiny.

Miejsce to zostało wybrane ze względu na warunki bezpiecznego lądowania i wartości badań naukowych. Miejsce nie zostało jeszcze zbadane przez inne kraje, więc dane naukowe mogą być udostępniane innym krajom, by wzbogacić światową wiedzę o Marsie.

Wcześniejsze badania wykazały, że potencjalne lądowisko może być krawędzią starożytnego oceanu lub jeziora we wczesnej historii Marsa. Chińscy naukowcy z niecierpliwością czekają na znalezienie kolejnych dowodów na istnienie lodu wodnego.

Łazik zostanie uruchomiony po wylądowaniu w celu przeprowadzenia badań naukowych. Jego oczekiwana żywotność to co najmniej 90 marsjańskich dni (około trzech miesięcy na Ziemi), a orbiter, z okresem działania jednego marsjańskiego roku (około 687 dni na Ziemi), pośredniczył będzie w komunikacji z łazikiem podczas przeprowadzania własnych badań naukowych.

Cele naukowe misji obejmują mapowanie morfologii i struktury geologicznej, badanie właściwości gleby powierzchniowej, rozkładu wody i lodu, analizowanie składu materiału powierzchniowego, pomiar jonosfery i cech marsjańskiego klimatu i środowiska na powierzchni, a także badanie pól fizycznych i wewnętrznej struktury Marsa.

Misja marsjańska przyciągnęła aktywny udział pozarządowych agencji badawczych, a do rozwoju samego systemu sond dołączyło ponad 600 organizacji krajowych.

Chiny współpracują w projekcie z Europejską Agencją Kosmiczną i Argentyną w zakresie pomiarów i kontroli misji, a także z Francją i Austrią w zakresie kalibracji ładunków i analizy danych.

Jeśli Chinom uda się okrążyć Marsa, wylądować i uruchomić łazika z Tianwen-1, to podejmie wyzwania następnej misji marsjańskiej, a także odkrywania planetoid i systemu Jowisza, powiedział Geng Yan, urzędnik w Lunar Exploration and Space Program Center OUNA.

Tianwen-1 oznacza „Pytania do Nieba” i pochodzi z wiersza napisanego przez Qu Yuan (około 340-278 pne), jeden z największych poetów starożytnych Chin.

wg. Xinhua, 11 lutego 2021

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *