Menu Close

Napęd jonowy na chińskiej stacji kosmicznej

Pierwszy moduł Chin budowanej stacji kosmicznej Tiangong korzystał będzie z napędu jonowego, technologii, która może znacznie skrócić czas podróży na Marsa  i znacznie zmniejszyć ilość paliwa potrzebnego do tej podróży, jak donosi South China Morning Post .

Moduł, o nazwie Tianhe uruchomiony pod koniec kwietnia, jest zasilany przez cztery jonowe silniki, które wykorzystują energię elektryczną do przyspieszenia jonów jako formę napędu. Moduł może wkrótce stać się pierwszym statkiem kosmicznym w historii do transportu ludzi za pomocą tej technologii, zgodnie z SCMP.

Napędy jonowe są o rzędy wielkości bardziej wydajne w porównaniu z napędem chemicznym. Aby utrzymać Międzynarodową Stację Kosmiczną na orbicie przez rok, silniki chemiczne zużywają cztery tony paliwa rakietowego. Silniki jonowe zużyją tylko 400 kilogramów paliwa, by pozostać na orbicie przez ten sam okres czasu, zgodnie z Chińską Akademią Nauk.

Również podróż na Marsa może zostać skrócona z ośmiu miesięcy do zaledwie 39 dni.

Chiny stawiają na duże silniki jonowe, mając nadzieję, że będą ich używać nie tylko w swojej stacji kosmicznej, ale także w przyszłych konstelacjach satelitarnych i statkach kosmicznych z napędem jądrowym, które również będą mogły przewozić astronautów na Marsa.

Technologia ta istnieje już od dziesięcioleci, ale zastosowanie jej było utrudnione przez fakt, że siła ciągu silnika jonowego nie jest znacząca, a skalowanie ich może spowodować, że astronauci znajdą się w niebezpieczeństwie oraz skrócić żywotność satelitów.

Naukowcy z Chińskiej Akademii Nauk, jak się wydaje, przełamali trudności. Jeden z ich przeskalowanych napędów jonowych będących obecnie w fazie rozwoju pracuje już ponad 11 miesięcy.

Pole magnetyczne zabezpiecza przed uszkodzeniami i zniszczeniem silnika przez cząstki, podczas gdy specjalny materiał ceramiczny zapobiega uszkodzeniu go przez promieniowanie.

“Projekty kosmiczne są zwykle bardzo duże,” twierdzi anonimowy chiński naukowiec, a “typowa misja obejmuje setki, a nawet tysiące osób. Ale konkurencja w przestrzeni kosmicznej jest zasadniczo konkurencją nad bardzo małymi, ale niezwykle ważnymi szczegółami.”

“Jonowy silnik jest jednym z tych obszarów, gdzie właśnie „diabeł tkwi w szczegółach”, dodał naukowiec.

wg. South China Morning Post

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *