Menu Close

Fantazja a technologie przyszłości

Propozycją Marvel Cinematic Universe jest wyczekiwany “Doctor Strange”. Kolejny film na podstawie serii komiksów “juggernaut” wg wydawnictwa Marvel Comics.

Gdy prawie śmiertelny wypadek pozostawia Strange’a z nieodwracalnym uszkodzeniem nerwów, przeszukuje planetę szukając lekarstwa. W końcu zostaje wprowadzony do multiwersu – zbioru alternatywnych wszechświatów działających równolegle z naszym Wszechświatem – i rozpoczyna odyseję podróży między nimi.

Wprawdzie równoległe wszechświaty mogą wydawać się niewiarygodne, lecz wielu fizyków teoretycznych uważa, że mogą istnieć i mogą mieć alternatywne wersje historii Ziemi i jej ludzi.

Może istnieć nawet równoległy wszechświat pełen istot posiadających supermoc. Wydaje się to całkowicie nieprawdopodobne; jednak jest (teoretycznie) podobno całkowicie możliwe.

Ale tak naprawdę nie ma potrzeby patrzenia w kierunku równoległych wszechświatów w poszukiwaniu supermocy.
Bowiem w
naszym Wszechświecie stoimy już przed tym w niespotykany dotychczas w naszej historii sposób. Nie chodzi bowiem o to, czy rozwiniemy supermoc; jest tylko pytanie, kiedy?

Tworzenie superczłowieka

W X-Men: Apocalypse, profesor Xavier i jego uczniowie walczą z potęgą Apocalypse – pierwszego mutanta, który przenosi Gen-X (dający mutantom ich supermoc). Co najdziwniejsze jednak, za tym, jak to działa, kryje się prawdziwa nauka. Nasze DNA zawiera ponad 20 000 genów, z których niektóre produkują białka, takie jak kolagen i hemoglobina. Gen-X nadaje postaciom X-Men ich zdolności, m.in. ze względu na fakt, że produkuje białka, których nie wytwarzamy.
Ale co by było, gdybyśmy mogli stworzyć geny z przyspieszonymi mocami uzdrawiania podobnie jak u Wolverine’a lub nadludzką siłą Beast’a, czy moglibyśmy wprowadzić je do naszego DNA? Być może.

Innowacyjne narzędzie do edycji genów znane jako CRISPR / Cas zyskało znaczną uwagę mediów i już zostało wykorzystane do edycji DNA roślin uprawnych, rybki zebrafisch (ang. danio pręgowany), a nawet ludzkich embrionów. W wielkim skrócie – CRISPR to rewolucyjna technika edycji genów, która może modyfikować dowolny region genomu dowolnego gatunku z wysoką precyzją i dokładnością … i robi to bez szkody dla innych genów.
CRISPR / Cas może być w przyszłości użyty do wstawienia genów “supermoc
y” do ludzkiego DNA. Naprawdę można zostać X-Man. A przynajmniej można stać się rodzajem X-osoby, zwiększając swoją inteligencję, stając się odpornym na choroby i wykonując dowolną liczbę innych nadludzkich wyczynów. Dzięki CRISPR mamy możliwość prawdziwego przeprojektowania rasy ludzkiej.

Oczywiście, droga biologiczna do supermocy będzie długa, ze względu na wymagane rozwiązania kwestii etycznych, społecznych i finansowych związanych z edycją genów ludzkich … ale może dzięki marzeniu o przyszłej supermocy, będą obok tego rozwijane nowoczesne technologie i materiały.

Technika i Ciało 
Wyodrębniony
z grafitu przez Andre Geima w 2003 r. grafen brzmi jak z powieści science fiction. Jest to w zasadzie węgiel podzielony na poziomie pojedynczej cząsteczki: Pierwszy na świecie prawie dwuwymiarowy obiekt. Jest prawie przezroczysty i prawie nieważki, ale jest mocniejszy niż stal i diamenty. Jeśli to nie wystarczy, posiada ona szczególnie niesamowitą właściwość. Mianowicie grafen jest jednym z najlepszych przewodników na świecie. Wielu uważa jednak, że grafenowi brakuje tego “morderczego zastosowania” – że jest tak naprawdę piękną powieścią, ale nie ma prawdziwej użyteczności.

Ale czy to naprawdę tak? Co jeśli to “kluczowe zastosowanie” tkwi w kamizelkach kuloodpornych, które są praktycznie tak lekkie jak powietrze, ale mogą zapewnić lepszą ochronę niż kevlar lub najsilniejsze stopy stali? Jeśli nosi się taki “garnitur”, to można powtórzyć moc Kolosa z Deadpool, którego “organiczna stalowa” powierzchowność chroni jego skórę, kości i narządy.

Potem jest garnitur Iron Mana. Kombinezon egzoszkieletowy, który chroni noszącego – ma broń i lata z pomocą rakiet w rękawicach i butach. Jest kilka pomysłów, które są rozwijane i które nas do tego celu zbliżają. Japońska firma Cyberdyne opracowała egzoszkielet znany jako HAL (Hybrid Assistive Limb) 5, który może zwiększyć siłę noszącego lub pozwolić, aby ktoś z urazami kręgosłupa chodził (można tę technologię zobaczyć u James’a Rhodes pod koniec filmu Captain America: Wojna domowa).

Istnieje również RL Mark VI, który pozwala nam latać (a przynajmniej upaść) jak Iron Man. Następnie idą plecaki odrzutowe i wiele innych komiksowych pomysłów.

Ale czy kiedykolwiek ktoś z widzów pomyślał, że garnitur Iron Man’a przedstawia przyszłość biosensorów? Podczas epickiej bitwy na lotnisku w Captain America: Civil War, Wanda Maximoff wypuszcza kilka samochodów na niczego nie podejrzewającego Tony’ego Starka. Gdy Tony leży zasypany, jego komputer-sztuczna inteligencja stwierdza: “Wykryto wiele kontuzji.”

Nadchodzi natychmiastowa diagnostyka

SensUs, międzynarodowy konkurs dla studentów zaangażowanych w rozwój biosensorów, który odbył się na holenderskim Uniwersytecie Technologicznym Eindhoven, właśnie na tym się koncentruje. W roku 2016 zespoły uniwersyteckie opracowały miniaturowe czujniki do wykrywania kreatyniny, biomarkera funkcji nerek. Kolejnym tematem konkursu SensUs ma być biomarker układu sercowo-naczyniowego NT-proBNP.

Tymczasem, wychowanek Uniwersytetu Singularity utworzył One X, pierwszy opatentowany bioczujnik pracujący w czasie rzeczywistym. Technologia ta pozwala na zbadanie swojego zdrowia za pomocą biometrii poprzez odczytanie zmian poziomu antyoksydantów na skórze dłoni, określając czy i jak różne czynniki takie jak sen, odżywianie, ćwiczenia, spożycie alkoholu, zanieczyszczenie, nasłonecznienie i stres wpływają na nasz organizm.

Nadal pozostaje wiele do zrobienia w związku z technologią i edycją genów. Ale jsię tam dostaliśmy. I choć prawdą jest, że gdyby można przeskoczyć między równoległymi wszechświatami, takimi jak u Doktora Strange, to może ostatecznie wylądowalibyśmy we wszechświecie supermocy. Gdyby można było to zrobić, to zapewne zostawilibyśmy nasz świat za sobą – świat który właśnie stoi na krawędzi uczynienia ludzkości nadludzką.
Co więcej, jest to świat, w którym można nie tylko korzystać z supermocy, ale być jednym z pionierskich naukowców prowadzących
rewolucję.

 

Futurism.com

Barry Fitzgerald November 4, 2016 Enhanced Humans

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *