Menu Close

Grafenowe buty

Pierwsze na świecie buty sportowe wykorzystujące grafen – obecnie najmocniejszy materiał na świecie – zostały zaprezentowane przez University of Manchester i brytyjską markę Inov-8.
Współpracując z ekspertami w dziedzinie grafenu w National Graphene Institute, marka opracowała gumę wzmocnioną grafenem. Są to podeszwy do biegania i buty fitness, które poddano testom wytrzymałościowym przekraczającym 1000 mil. Udowodniono również naukowo, że są o 50% bardziej odporne na zużycie.

Grafen jest 200 razy mocniejszy niż stal, a przy grubości jednego atomu jest najcieńszym możliwym materiałem, co oznacza, że ​​ma wiele unikalnych właściwości. Inov-8 jest pierwszą marką na świecie, która używa najwyższej jakości materiału w obuwiu sportowym, a jej buty G-SERIES są dostępne w przedsprzedaży od 22 czerwca. Oficjalne otwarcie sprzedaży 12 lipca.
Firma ogłosiła w grudniu ubiegłego roku, że ​​zamierza zrewolucjonizować przemysł obuwia sportowego . Sześć miesięcy później, Inov-8 ujawnił tajemnicę i pozwolił światu zobaczyć buty zmieniające dotychczasowe reguły produkcji.

Michael Price, dyrektor ds. Produktów i Marketingu Inov-8, powiedział: “W ciągu ostatnich 18 miesięcy współpracowaliśmy z National Graphene Institute na Uniwersytecie w Manchesterze, aby zapewnić najmocniejszą na świecie przyczepność na rynku obuwia sportowego”.
“Przed tą innowacją biegacze terenowi i zawodnicy musieli wybierać między lepką gumą, która działa dobrze w mokrych lub wilgotnych warunkach, ale zużywa się szybciej, a twardszą gumą, która jest bardziej trwała, ale już nie tak poręczna. Dzięki intensywnym badaniom, setkom prototypów i tysiącom godzin testów w terenie i laboratorium, sportowcy nie muszą już iść na kompromis. “

Dr Aravind Vijayaraghavan, z Uniwersytetu w Manchesterze, powiedział: “Korzystając z grafenu, opracowaliśmy gumy z podeszwami zewnętrznymi G-SERIES, które zostały naukowo przetestowane okazując się o 50% mocniejsze, o 50% bardziej elastyczne i o 50% bardziej odporne na zużycie”.

“Cieszymy się, że możemy umieścić grafen na półkach 250 sklepów detalicznych na całym świecie i udostępnić go wszystkim. Grafen to wszechstronny materiał o nieograniczonym potencjale, a w nadchodzących latach spodziewamy się dostarczać technologie grafenu w kompozytach, powłokach i czujnikach, które jeszcze bardziej zrewolucjonizują produkty sportowe. “

Seria G-SERIES składa się z trzech różnych butów, z których każdy jest starannie zaprojektowany, aby zaspokoić potrzeby sportowców.

  • MUDCLAW G 260 służy do pokonywania błotnistych gór i tras przeszkodowych,
  • TERRAULTRA G 260 do pokonywania długich dystansów na utwardzonych szlakach oraz
  • F-LITE G 290 do crossfitterów pracujących na siłowniach.

Każdy z nich zawiera podeszwy z gumy wzmocnionej grafenem oraz cholewkę wzmocnioną kevlarem, materiałem stosowanym w kamizelkach kuloodpornych. 
Komentując opatentowaną technologię i współpracę z Uniwersytetem w Manchesterze, dyrektor generalny Inov-8, Ian Bailey, powiedział: “Ta potęga wykuta w północnej Anglii podbije świat obuwia sportowego. Łączymy naukę i innowację z przedsiębiorczością i szybkością, aby stawić czoła głównym markom sportowym – i zamierzamy tę walkę wygrać”.

“Jesteśmy na czele rewolucji obuwia sportowego grafenowego i nie zatrzymamy się tylko na gumowych podeszwach. Jest to nasz czteroletni projekt innowacyjny, który pozwoli nam włączyć grafen do 50% naszej oferty i da nam możliwość zmniejszenia o połowę ciężaru butów do biegania/fitnessu bez uszczerbku na wydajności i trwałości. “

Grafen jest wytwarzany z grafitu, który wydobywano najpierw w Lake District w północnej Anglii ponad 450 lat temu. Inov-8  powstał również w tym regionie w 2003 roku.  Obecnie marka jest sprzedawana w 68 krajach na całym świecie.

Naukowcy, którzy jako pierwsi wyizolowali grafen z grafitu, zostali nagrodzeni w 2010 r. Nagrodą Nobla. Zespół ponad 300 pracowników Uniwersytetu w Manchesterze był pionierem projektów prototypów ulepszonych grafenem, od samochodów sportowych i urządzeń medycznych po samoloty.  Teraz Uniwersytet może dodać sportowe obuwie grafenowe do swojej listy światowych produktów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *