Menu Close

Świat w roku 2025: Przewidywania na najbliższe 10 lat

W 2025 roku realizując wizję gospodarki postindustrialnej i świata prawdziwej obfitości, zgodnie z prawem Moore’a zaobserwujemy znaczne przyspieszenie tempa zmian. Oto osiem obszarów w których w następnej dekadzie zobaczymy niezwykłą transformację.

1.Mózg ludzki (no prawie) – cena 1 tys. USD 
W roku 2025, 1 tys. USD powinien wystarczyć na zakup komputera, który jest w stanie prowadzić obliczenia z szybkością 10^16 cykli na sekundę (tj.. 10 000 bilionów cykli na sekundę). Odpowiada to mniej więcej szybkości przetwarzania ludzkiego mózgu.

2. Gospodarka 2 bilionów sensorów
Internet of Everything jest określeniem sieci połączeń pomiędzy urządzeniami, ludźmi,  procesami i danymi. W 2025 roku IoE przekroczy 100 miliardów podłączonych urządzeń – każde z nich z tuzinem lub więcej czujników zbierania danych. Doprowadzi to do gospodarki biliona sensorów powodując rewolucję danych o rozmiarach trudnych do wyobrażenia w obecnych czasach. Najnowszy raport firmy Cisco szacuje, że IoE będzie generował 19 bilionów USD nowo wytworzonej wartości.

3. Wiedza Doskonała
Zmierzamy w kierunku świata wiedzy doskonałej. Z bilionów czujników zbierających wszędzie dane (autonomicznych samochodów, systemów satelitarnych, dronów, urządzeń przenośnych – wearables, kamer itp. ), będziemy w stanie zawsze i wszędzie wiedzieć o świecie to co chcemy i skutecznie prowadzić kwerendy danych.

4. 8 mld. Połączonych Internetem Ludzi
Facebook (Internet.org), SpaceX, Google (Projekt Loon), Qualcomm i Virgin (OneWeb) planują zapewnienie globalnej łączności z każdym człowiekiem na Ziemi z prędkością przekraczającą jeden megabit na sekundę. Rozwiniemy globalną komunikację poczynając od obecnych trzech, a zmierzając do ośmiu miliardów połączonych ludzi. Dodane zostanie pięć miliardów nowych konsumentów do gospodarki światowej. Stanowić to będzie dziesiątki bilionów nowych dolarów wpływających do arterii gospodarki światowej. Nie będą oni funkcjonować w Internecie jak 20 lat temu z modemami 9600, lecz krążyć z szybkością 1 Mbps i dostępem do światowej informacji, usług Google, druku 3D, chmury Amazon Web Services, sztucznej inteligencji z Watson, crowdfundingu, czy crowdsourcingu, itp.

5. Zmiany Systemu Opieki Zdrowotnej
Istniejące instytucje opieki zdrowotnej upadną z pojawieniem się nowych modeli biznesowych dających lepszą i skuteczniejszą opiekę zdrowotną. Tysiące firm, w tym również dzisiejsze olbrzymy obróbki danych (Google, Apple, Microsoft, SAP, IBM, itp.) będą wchodziły na ten lukratywny rynek branży medycznej 3,8 biliona USD z nowymi modelami biznesowymi, które dematerializują, demonetyzują i demokratyzują opiekę zdrowotną, odrzucając dzisiejszy system jako biurokratyczny i nieefektywny. Wraz z rozwojem czujników biometrycznych (wearables) i sztucznej inteligencji każdy z nas będzie zarządzał własnym zdrowiem. Skalowalność sekwencjonowania genomowego i uczenie maszynowe pozwoli nam zrozumieć przyczynę raka, chorób serca i chorób neurodegeneracyjnych. Roboty chirurgiczne będą przeprowadzały perfekcyjne autonomiczne i powtarzalne procedury chirurgiczne za ułamek kosztów obecnych operacji. Będziemy mogli wyhodować sobie w miarę potrzeby własne serce, wątrobę, płuca czy nerki do przeszczepu, zamiast czekać dawcę organu.

6. Augmented i Wirtual Reality
Miliardy dolarów zainwestowanych przez Facebook (Oculus), Google (Magia Leap), Microsoft (Hololens), Sony, Qualcomm, HTC i innych prowadzić będą do nowej generacji wyświetlaczy i interfejsów użytkownika. Ekran w telefonie, komputerze, czy  telewizorze zniknie i zostanie zastąpiony przez okulary. Nie będzie to nudne wzornictwo jak np. Google Glass, ale jego stylowe odpowiedniki, lansowane przez najlepszych dyktatorów mody. Rezultatem będą ogromne zmiany w wielu branżach, począwszy od handlu detalicznego, edukacji, podróży, rozrywek i podstawowych sposobów naszego działania.

7. Pierwsze dni JARVIS
Rozwój sztucznej inteligencji będzie kamieniem milowym postępu technologicznego następnej dekady. O ile już obecnie Siri jest całkiem przydatna, to jej odpowiednik następnej dekady będzie znacznie bardziej przypominał Jarvis z Iron Man, z rozszerzonymi możliwościami rozumienia i artykułowania odpowiedzi. Firmy takie jak IBM Watson, czy DeepMind nadal będą rozwijały nowej generacji systemy sztucznej inteligencji. Dla naszej własnej wygody i mniej czy bardziej realnej potrzeby bezpieczeństwa za dziesięć lat normalnym będzie zatrudnienie sztucznej inteligencji – AI do słuchania rozmów telefonicznych, czytania wiadomości e-mail i skanowania danych biometrycznych.

8. Blockchain 
W oparciu o blockchain funkcjonuje Bitcoin, który jest zdecentralizowaną (globalną), zdemokratyzowaną, kryptowalutą. Prawdziwą innowacją jest tu jednak nie waluta, lecz sam blockchain, protokół, który pozwala na bezpieczne, bezpośrednie (bez pośredników), transfery cyfrowych wartości aktywów (pieniądze, kontrakty, obligacje, akcje, itp). Inwestorzy, jak Marc Andreessen pompują  dziesiątki milionów w jego rozwój i wierzą, że jest to tak ważne, jak możliwość tworzenia i rozwijania samego Internetu.

Posłowie: Żyjemy w niesamowitych czasach i zmierzamy w kierunku, gdzie jedyną stałą jest zmiana, a jej tempo jest coraz większe.

Peter Diamandis
Singularity Hub | Maj 11, 2015

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *