Menu Close

Technologie którymi będziemy się ekscytowali w 2016

Ważnym elementem optymizmu w sprawie przyszłości jest posiadanie zdrowej dawki sceptycyzmu. Jest to kwestia delikatnej równowagi którą staramy się zwykle utrzymywać podczas przeglądu nowych technologii i ich przyszłych skutków.Mocno związani z teraźniejszością, bylibyśmy głupcami zamykając nasze umysły przed podróżą w przyszłość. To jeden z powodów,
dla których science fiction jest powracającym tematem pozwalającym nam wejść w nową przyszłość i przetestować inną rzeczywistość. Wprawdzie okulary patrzące w przyszłość nie zostały jeszcze przez Google wynalezione, ale stawiamy na nie patrząc w 2016r. i dalej  – w przyszłość technologiczną, która jest najbardziej prawdopodobną, by pojawić się w naszym życiu w najbliższym czasie.

Autonomiczne samochody
Mieszkając w Dolinie Krzemowej, można zobaczyć autonomiczne samochody z częstotliwością mniej więcej pięciu na jeden półgodzinny spacer i tak sobie myślę, że im więcej słychać o ich awaryjności i destrukcyjnym potencjale, tym mniej czasu będzie się spędzać w najbliższej przyszłości zaprzątając sobie głowę komunikacją miejską. Nawet systemy kolei dużych prędkości już dzisiaj wydają się kosztowne i uciążliwe w porównaniu z umiejętnościami przyzywania przez telefon elektrycznych, autonomicznych samochodów.

Inteligentne kontrakty
Pomysł polega na tym, że umowne porozumienie w sprawach takich jak miejsca pracy, kredyty, ubezpieczenia, a nawet małżeństwo, może potencjalnie być bezpiecznie przechowywane i automatycznie weryfikowane przez tę samą technologię (blockchain) która sprawia, że ​​funkcjonuje elektroniczna waluta typu Bitcoin. Wyeliminować to może mnóstwo ludzi, przedsiębiorstw i instytucji funkcjonujących jako pośrednicy finansowi i prawni generalnie związani z biurokracją. Trudno sobie nawet wyobrazić, co stałoby się gdyby nagle inteligentne umowy zostały szeroko wprowadzone w życie – tak czy siak, prędzej czy później to nastąpi.

Lekkie kamery terenowe dla wirtualnej rzeczywistości
Niedawno temu Lytro zapowiedział swój nowy aparat Immerge który – jak się uważa jest pierwszym na świecie profesjonalnym rozwiązaniem pola światła dla kinowej Wirtualnej Reality. Kamera rejestruje światło jako dane otrzymywane równocześnie ze wszystkich stron i jeśli używa się jej do VR wówczas widzowie poruszać się mogą w obrębie zarejestrowanego realnego świata, w odróżnieniu do odtwarzanego dotychczas środowiska generowanego komputerowo. Jest to zasadnicza zmiana dla przemysłu i nowych technologii jak również rozwiązanie dla podstawowego mankamentu symulatora VR.

Open AI
Stworzenie sztucznej inteligencji AI, na poziomie człowieka ma potencjał, przekształcenia naszego życia na lepsze. Jednak, jeśli trafi w niepowołane ręce to tak bardzo zaawansowana technologia może przyczynić się do poważnych szkód dla społeczeństwa. Aby temu przeciwdziałać, zapowiedziany został nowy warty 1 mld USD non-profit projekt “Open AI” z misją stworzenia sztucznej inteligencji w służbie ludzkości. Współprzewodniczący projektu, Elon Musk i Sam Altman (prezes Y Combinator) – twierdzą, że najlepszą kontrolą dla tak wzniosłego projektu stworzenia „życzliwej ludzkości AI” jest inwestowanie w jego tworzenie.

wg. Alison E. Berman
Singularity Hub

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *