Menu Close

Super broń – 10 najnowszych modeli

Budżet Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych na 2012r. sięgnął oszałamiającej kwoty 707,5 miliardów dolarów. To prawie 200 miliardów dolarów więcej niż produkt krajowy brutto Szwajcarii. Na co idą te pieniądze? Nie jestzaskoczeniem, że duża ich część przeznaczana jest na zagraniczne operacje wojskowe, w których USA są obecnie zaangażowane. Około 80 do 100 mld dolarów, idzie natomiast w kierunku badań, rozwoju, testowania i oceny broni. To stamtąd dostajemy wszystkie najnowsze i szalone narzędzia używane we współczesnej wojnie. Sektor prywatny, z kolei w tym samym tempie dotrzymuje kroku w rozwoju high-tech broni palnej, która prezentowana jest na różnorodnych pokazach. Armia USA używa już niektórych nowych rodzajów uzbrojenia w Afganistanie, podczas gdy inne w pełni działające modele broni palnej i prototypy cierpliwie czekają, aby wejść do produkcji na pełną skalę. Wszystko to może wydawać się niepotrzebne, zwłaszcza gdy pamiętamy o poległych żołnierzach, ale nowoczesna broń zapewni by większa liczba żołnierzy wróciła do domu. Począwszy od rewolwerów cyfrowych do inteligentnych granatników, przyjrzyjmy się zakresowi rozwoju nowej broni i 10 projektom high-tech broni używanej obecnie lub prawie gotowej do użycia przez armię USA.

Karabin Maszynowy – Magpul FMG-9

Magpul FMG 9Opracowany jako potencjalna broń palna dla Secret Service, FMG (Składany karabin maszynowy) maskowany jest jako zewnętrzna bateria laptopa i rozkłada się w pełni funkcjonalną broń, która opróżnia magazynek 30 nabojów 9 mm. Przenośna konstrukcja oferuje dodatkowe miejsce na automatyczny zamek (auto-sear) i posiada na wyposażeniu taktyczny celownik świetlny skonstruowany przez Insight Technologies. Co najlepsze, to można go po prostu wsunąć do tylnej kieszeni spodni. FMG-9 jest jeszcze w fazie prototypu, a miłośnicy pistoletów maszynowych dopiero ujrzą jego automatyczne wersję w najbliższej przyszłości. Nie zdziwcie się jednak, gdy ujrzycie go najpierw na dużym ekranie.

Granatnik – Corner Shot 40mm

Granatnik katowyŻołnierze złapani w pułapkę zamkniętych czy narożnych pomieszczeń nie muszą już ratować się strzelaniem na ślepo zza węgła. Corner Shot Granatnik posiada umieszczoną na specjalnych zawiasach ramkę, która rozciąga wyrzutnie granatnika pod kątem 60 stopni. Aparat cyfrowy umieszczony pod lufą oraz ekran wideo, zapewniają wyświetlanie obrazu znajdującego się za rogiem i dokładne wycelowanie granatnika. Corner Shot jest zdolny do odpalania pojedynczych 60mm granatów, gazu łzawiącego i jak i innych obezwładniających ładunków wybuchowych. Docelowy zasięg mieści się w przedziale 150 metrów. Ciekawe dlaczego nikt na to wcześniej nie wpadł?

 Wyrzutnia rakiet – Matador

Matador Rocket LauncherSpecjalnie zaprojektowany do walki w mieście, Matador został pomyślany tak,, by niszczyć murowane ściany i pojazdy opancerzone. Wykorzystuje pocisk o minimalnym wybuchu odrzutowym, który najlepiej sprawdza się w ciasnych i zamkniętych pomieszczeniach. Oferuje przełącznik, który zmienia interwał czasowy dwóch detonacji pocisku. Dostępne są dwa tryby odpalania. Tryb skrócony (interval) ustawia drugą detonację natychmiast po pierwszej, tak by utworzyć przejście przez ściany i tryb drugi (blast) który prowadzi do drugiego wybuchu już wewnątrz budynku poprzez zwiększenie odstępów czasu pomiędzy dwiema detonacjami.

Pistolet Armatix

Armatix digital revolverPistolet z systemem elektronicznego bezpiecznika, który może być automatycznie wyłączony przez zegarek, brzmi jak coś z filmu „Raport Mniejszości”. High-tech zegarek wymaga autoryzacji linii papilarnych właściciela, które są porównywane z wewnętrzną bazę danych urządzenia, a następnie aktywowane na ograniczony okres czasu lub do wcześniejszego ręcznego wyłączenia. Po rejestracji bezprzewodowego sygnału wysłanego z zegarka, wbudowana dioda pistoletu miga na zielono w trybie odbezpieczonym lub na czerwono w trybie blokady, informując użytkownika o ustawieniu pistoletu. Idealna broń dla organów ścigania.

Karabin – KAC M110

KAC M110 Sniper RifleSzczytem standardowej broni armii amerykańskiej wydaje się być produkt firmy Knight Armament – pierwsza gazowa półautomatyczna broń dla strzelców wyborowych używana na polu walki. W porównaniu do standardowego karabinu M110 Sniper Rifle ma stosunek trafień 4-1 i skuteczność strzału do prawie 1 km. Tłumienie dźwięku oraz noktowizor zapewniają również znacznie wyraźniejsze i dokładniejsze celowanie oraz strzał , bez względu na porę dnia.

Granatnik – XM25

XM25 Smart Grenade LauncherAmerykańscy żołnierze stacjonujący w Afganistanie otrzymali to jako prezent pod choinkę w zeszłym roku. Programowalny granatnik zawiera cztery malutkie głowice i może wystrzelić 25mm pociski na odległość do 2300 stóp (prawie pół mil). Najbardziej istotną funkcją XM25 jest możliwość programowania wybuchu na 3m przed lub za celem. Posiada także różnego rodzaju celowniki, czujniki i laserowy dalmierz. Ma krótką lufę “rozmiaru armaty”, a żołnierze określają go jako “The Punisher”. Najnowsze plany rozmieszczenia broni wymagają zakupu 12.500 szt. XM25 przy prognozowanych kosztach pojedynczego system na 25.000 USD

Karabin – Beretta LTLX7000

Beretta LTLX7000 ShotgunPrototyp ten wystrzeliwuje pociski penetrujące cel niezależnie od odległości strzału. Wystarczy skonfigurować zakres przy użyciu obrazu holograficznego i ustawić cel, pozycjonując dwie czerwone kropki na głowie i nogach celu. Strzał z odległości 15 m. może trafić w cel z prędkością uderzenia 340 km/h, który jest na tyle silny, by zwalić kogoś z nóg. Efekt końcowy podczas strzału do celu z odległości 230 metrów jest niemal identyczny.

Granatnik – M32 Multiple

M32 Multiple Grenade LauncherTo półautomatyczne monstrum jest w stanie wystrzelić sześć 40mm granatów w czasie poniżej sześciu sekund; 18 na minutę. To nie jedyna jego zaleta. Potrafi również ekspediować pociski HUNTIR, które unoszą się nad ziemią na spadochronie i przekazują lotnicze wideo, jak również potężne pociski hellhound wystrzeliwane ze 130 metrów i niszczące wszystko w zasięgu wzroku.

Granatnik – HK M320

HK M320 Grenade LauncherHeckler & Koch M320 mogą albo służyć jako potężny granatnik lub dołączany do karabinu szturmowego M15 lub M4 Carbine. Granatnik strzela wszystkimi granatami NATO (wybuchowymi, oświetlającymi i dymnymi), a także mniej śmiercionośnymi pociskami. Zapewnia lepszą dokładność strzału i wyższe prawdopodobieństwo trafienia przy pierwszym strzale dzięki ręcznemu dalmierzowi laserowemu. Posiada również funkcję dzień / noc stworzoną przez Insight Technology, która pozwala strzelcowi na skuteczne strzały w ciemności.

Karabin – Barrett MRAD .388

Barrett MRAD .388 Sniper RifleMRAD (Multi-Role Adaptive Design) Karabin snajperski na ulubiony przez snajperów fiński nabój .338 Lapua Magnum i oferuje w pełni modułowy system konfiguracji obsługujący aktualizacje i dodatki. Posiada system wymiany lufy przez użytkownika otwierający możliwość konwersji kalibru i konserwacji. Posiada również dwustronne zwalnianie magazynka i oferuje bezpiecznik obsługiwany kciukiem, który jest niekonwencjonalny dla każdego karabinka samopowtarzalnego.

wg. complex

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *