Menu Close

SETI – bardzo dziwny sygnał z Proximy Centauri

Astronomowie dokonali kuszącego odkrycia tajemniczej wiązki radiowej, która emanowała z okolic Proximy Centauri, najbliższego nam układu planetarnego.

“Jest to pierwszy poważny kandydat od czasu sygnału ‘Wow! ” – powiedział gazecie naukowiec zaznajomiony z odkryciem. “Wow! sygnał”, nagrany w 1977 r. jest powszechnie uważany za najbardziej obiecujące odkrycie w historii SETI – choć podobnie, jak najnowsze ustalenia, jego konsekwencje były i nadal są przedmiotem gorącej debaty.

Odkrycie, dokonane przez „Breakthrough Listen” – projekt poświęcony poszukiwaniu sygnałów życia pozaziemskiego doprowadziło do powszechnych spekulacji, że obca rasa mogła już nas dostrzec.

Sygnał o częstotliwości 982 megaherców nazwany BLC1 (ang. Breakthrough Listen 1) pochodzi z kosmosu i został zauważony przez teleskop Parkesa w Australii w kwietniu i maju 2019 roku. Najbardziej kuszący i stosunkowo bliski układ gwiezdny Proxima Centauri oddalony od Układu Słonecznego o 4,3 roku świetlnego, posiada planetę o nazwie Proxima B, która jest o 20 procent większa od Ziemi, ale znajduje się w strefie zamieszkania systemu, w obszarze, w którym teoretycznie możliwe jest utrzymanie się życia.

Sygnałem zainteresowano się z kilku powodów. Jednym z nich jest fakt , że jest to częstotliwość 982 MHz t.j.  pasmo, w którym nie powinno być żadnych ludzkich transmisji radiowych. Kolejnym argumentem za obcym życiem jest fakt, że jego częstotliwość przesuwa się w sposób, o którym naukowcy twierdzą, że może pochodzić z powierzchni orbitującej egzoplanety – a Proxima Centauri jest “podejrzewana” o posiadanie planety w “strefie zamieszkania”.

Wiadomość spotkała się również ze zdrową dawką sceptycyzmu. W wydanym  oświadczeniu Instytut SETI skomentował kontrowersyjny raport. Głównym jego stwierdzeniem jest informacja że „odkrycie Breakthrough Listen jest dopiero kandydatem, a nie potwierdzonym sygnałem”.

“Ze względu na swój profil jest bardzo mało prawdopodobnym, by sygnał został wytworzony przez naturalne, lecz nieznane źródło kosmiczne, ale kto wie… Natura często nas zaskakuje” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez starszego astronoma planetarnego Instytutu SETI Francka Marchisa.

Jest więc pewna szansa na znalezienie życia, ale tak nie do końca.

“Jedno z prostszych wyjaśnień zakłada, że Parkes wychwycił sygnał, który pochodzi z Ziemi”, pisze Marchis. “Używamy radia do komunikacji i być może jest to właśnie rodzaj interferencji naziemnej. Jest chyba najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie.”

Faktem jest, że egzoplaneta Proxima B systemu Proxima Centauri nie została jeszcze potwierdzona, nie mówiąc już o jej bezpośrednim zdjęciu.

“Wiemy o jej istnieniu tylko poprzez wpływ na ruch jej gwiazdy i to jest wszystko co mamy, oprócz szacunków  jej masy i orbity” – czytamy w oświadczeniu.

“Idea zaawansowanej technologicznie cywilizacji żyjącej wokół naszego najbliższego gwiezdnego sąsiada jest dość niezwykła”, przyznał Marchis.

“Obecnie mamy więcej pytań niż odpowiedzi : Dlaczego sygnał został wykryty tylko raz podczas 30 godzin w kwietniu i maju?” Nie wiemy też, dlaczego obserwatorzy nie zaalarmowali od razu społeczności naukowej.

Astronom planetarny twierdzi również, że jest “wysoce nieprawdopodobne”, by dwie obce cywilizacje porozumiewały się “przy użyciu tej samej technologii w tym samym czasie”.

“To prawdopodobnie nie jest obca cywilizacja i wkrótce to potwierdzimy”, podsumowuje Marchis. “Oczywiście, mnie jako naukowca Instytutu SETI, nic nie zadowoliłoby bardziej niż fakt, że się mylę.” twierdzi Marchis.

“Najbardziej prawdopodobna  jest jakaś ludzka przyczyna”, uważa  Pete Worden, dyrektor wykonawczy organizacji macierzystej Breakthrough. “A gdy mówię najprawdopodobniej,  znaczy to w 99,9 procentach”.

Znawcy zaznajomieni z odkryciem wyjaśnili również „Scientific American”, że sygnał nie wydaje się zawierać żadnych informacji. Innymi słowy, jest to w zasadzie tylko ton – i to prawdopodobnie pochodzący ze statku kosmicznego wystrzelonego z Ziemi.

“Jeśli lokalizuje się taki sygnał i nie pochodzi on z powierzchni Ziemi, to uważamy, że wykryliśmy technologię pozaziemską”, powiedział Scientific American , Jason Wright, badacz SETI z Penn State University w Pensylwanii . “Niestety, ludzie uruchomili wiele technologii pozaziemskich.”

wg Guardian

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *