Menu Close

Obca megastruktura gwiezdna nadal opiera się sensownemu wyjaśnieniu

Gwiazda KIC 8462852 położona jest 1480 lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Łabędzia. Na pierwszy rzut oka to skromny obiekt, ale w ub.r. stał się gorącym tematem w astronomii, gdy ujawnione dane z polowania na planety teleskopem Keplera pokazały coś, co powoduje wahania światła pochodzącego z KIC 8462852 („Tabby Star”). Niektórzy naukowcy spekulują, że to co widzimy jest dowodem na olbrzymią obcą megastrukturę, bowiem nie jest to planeta.

Wprawdzie naukowcy próbowali wymyślić coś „naukowo mądrego”, ale “Tabby Star” nadal opiera się wyjaśnieniom. Nowy raport stwierdza, że do wahań jasności “Tabby Star” doszedł jeszcze ogólny spadek jej jasności. To tak, jakby powoli opakowywano gwiazdę.

Tym co początkowo przyciągnęło uwagę astronomów była wielkość i czas trwania spadków strumienia świetlnego. Kepler bowiem próbuje wykryć nowe egzoplanety metodą tranzytową. Po prostu obserwuje niewielkie spadki jasności, gdy planeta przechodzi przed macierzystą gwiazdą. Spadki jasności są bardzo małe – zwykle mniej niż procent i trwają tylko kilka godzin. Pierwszy taki spadek wykryty z KIC 8462852 blokował prawie 1% światła (jak duży gigant gazowy) i trwał przeszło tydzień. Był to jednak dopiero początek. Kepler wykrył kolejne ogromne spadki strumienia świetlnego “Tabby Star” dochodzące do 20%.

Najnowsze dane pochodzą z CalTech, od astronomów Bena Monteta i Joshua Simona z Instytutu Carnegie. Para przeprowadziła wyczerpującą fotometryczną analizę danych zebranych przez Keplera w ciągu czterech lat obserwacji KIC 8462852 i innych gwiazd w tym obszarze nieba. Okazało się, że tak ogromne spadki, zagadkowe dla astronomów istnieją już w oryginalnych danych. Co ważniejsze, całkowita moc światła również spadała w miarę upływu czasu w nieliniowym tempie.

W pierwszych 100 dniach obserwacji Keplera, “Tabby Star” traciła 0,34% jasności rocznie. W ciągu dalszych “200 dni spadła jednak o 2%, po czym ustabilizowała się. W sumie spadek o 3% jest bardzo dziwny. Kilka miesięcy temu, astronom Bradley Schaefer z Louisiana State University stwierdził, że badanie starych płyt fotograficznych “Tabby Star” wskazało, że jej jasność spadła o prawie 20% w ciągu ostatniego stulecia. Inni naukowcy byli jednak bardziej sceptyczni. Teraz mamy potwierdzenie, że “Tabby Star” jest rzeczywiście generalnie coraz ciemniejsza. Montet i Simon nawet sprawdzili dane ok. 500 gwiazd w sąsiedztwie KIC 8462852 i potwierdzili, że żadna z nich nie zachowuje się w podobny sposób.

Mamy tu prawdziwą astronomiczną tajemnicę. Po prostu nie wiemy, co dzieje się na orbicie “Tabby Star”. Żaden z naturalnych mechanizmów przedstawionych przez naukowców nie jest w stanie przekonywująco wyjaśnić to zjawisko. Jeśli brzmi to jak coś z fantastyki, to dlatego, że może tym właśnie jest. Pomysł masywnej konstrukcji otaczającej gwiazdę już od dziesięcioleci znany był jako “Sfera Dysona”. W rzeczywistości, obserwacje astronomiczne bardzo podobne do tego, co widzimy na KIC 8462852 zostały opisane już w wielu powieściach Sci-Fi (np. Pandora Star) i może to właśnie życie naśladuje tu sztukę.

wg. Ryan Whitwam
ExtremeTech
9 sierpnia 2016

1 Comment

  1. zorientowany

    Jeśli jest to cywilizacja obcych, to raczej taka jak opisane w firmie matrix, czy w filmie terminator czyli cywilizacja nie biologiczna. Dlatego nie potrzebuje nawiązywać kontaktów

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *