Menu Close

Gry pamięciowe

Gry pamięciowe

Stymulowanie mózgów osób starszych prądem elektrycznym pozwoliło im na równie dobre wykonanie testu pamięci, jak osób w wieku 20 lat – to znak, że naukowcy mogli znaleźć nieinwazyjny sposób na „cofnięcie czasu”, jeśli chodzi o ludzką pamięć. „Otwiera to zupełnie nową drogę potencjalnych możliwości badawczych i terapeutycznych”, powiedział badacz Rob Reinhart w komunikacie prasowym dotyczącym badania.

Wszystkie grupy wiekowe

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Nature Neuroscience naukowcy z Uniwersytetu w Bostonie szczegółowo opisali, w jaki sposób pozyskali grupę 20-latków i grupę osób w wieku 60 – 70 lat, do wykonania zadania mającego na celu przetestowanie pamięci roboczej, która jest częścią naszej pamięci krótkoterminowej, używanej do wnioskowania i podejmowania decyzji. Pamięć robocza zazwyczaj zaczyna się pogarszać począwszy od wieku 30 lat i tak jak oczekiwano, ludzie w wieku 20 lat przewyższali starszą grupę w rozwiązywaniu testów pamięci.

Zapamiętaj wszystko

Jednak gdy członkowie starszej grupy otrzymali 25-minutową łagodną stymulację prądową za pomocą elektrod skalpowych, to wykonali zadany test równie dobrze, jak młodsi uczestnicy programu – a wzmocnienie pamięci nie ustąpiło do czasu zakończenia eksperymentu – 50 minut później.

Zdaniem naukowców potencjalne korzyści z tego nieinwazyjnego leczenia mogą wykraczać poza upośledzenia wiekowe pamięci roboczej. Odkryto, że stymulowanie mózgów młodych ludzi słabo radzących sobie z zadaniami pamięciowymi, również wzmacnia ich wspomnienia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *