Menu Close

Czy Twoja twarz jest jeszcze twoja? Koniec anonimowości

Inteligentne urządzenia rozpoznawania twarzy

Od kwietnia 2017 r. Shenzhen, miasto w chińskiej prowincji Guangdong wdrożyło dość intensywną technikę odstraszania od przechodzenia przez ulice w niedozwolonych miejscach. Każdy, kto będzie przechodził niezgodnie z przepisami, znajdzie swoją twarz, imię i część swojego numeru identyfikacyjnego na dużym ekranie LED nad skrzyżowaniem, dzięki umiejscowionym w całym mieście urządzeniom rozpoznawania twarzy.

Już samo to wydaje się być mocno inwazyjne, ale to tylko mała część faktów. Bowiem chińska firma zajmująca się sztuczną inteligencją  AI współpracuje również z systemami operatorów telefonii komórkowej, tak by przestępcy otrzymali na telefon wiadomość tekstową z karą grzywny, gdy tylko zostaną zidentyfikowani przez AI.

System jest tylko jednym z trybików maszyny inwigilacyjnej, którą Chiny budowały przez ostatnie kilka lat. Jego celem jest po części bezpieczeństwo publiczne. Niemniej ważnym elementem jest zbieranie informacji na temat miejsca pobytu i działalności obywateli, które zostaną wykorzystane w chińskim krajowym systemie kredytów społecznych.

System kredytów społecznych, który zostanie wprowadzony w 2020 r., ma na celu ocenę osób zgodnie z krajowym systemem punktacji, aby dowiedzieć się, jak wiarygodny jest każdy obywatel. Obywatelom o niskim wyniku można np. odmówić pewnych miejsc pracy, zindywidualizować na niekorzyść opłaty za niektóre usługi, a według chińskiej Narodowej Komisji Rozwoju i Reform, ograniczyć wolność podróżowania.

Według Fortune, ograniczenie podróży może objąć szeroką gamę przestępstw, od rozpowszechniania fałszywych informacji o terroryzmie do palenia w pociągu.
J
est to jak sen rodem z Orwella.

System rozpoznawania twarzy może wydawać się nieistotny dla ludzi, którzy nie oczekują prywatności. Ale wydaje się, że Chińczycy jednak bardzo o nią dbają.

Po tym, jak CEO Baidu, największej chińskiej wyszukiwarki, publicznie powiedział: “Jeśli [Chińczycy] są w stanie wymienić prywatność dla bezpieczeństwa, wygody i wydajności – a w wielu przypadkach są gotowi to zrobić – wtedy możemy jeszcze bardziej wykorzystać te dane “, nastąpił gorący protest w Internecie.
Koncepcja kredytu społecznego jest niepokojąca i nie jest prawdopodobnym, by rząd był przejrzysty w kwestii decyzji o sposobie wprowadzania
ograniczeń.

Human Rights Watch (HRW) twierdzi, że “najbliższa przyszłość praw człowieka wydaje się ponura” w Chinach, zważywszy, że kraj ma doświadczenia w nakładaniu kagańca na wolność słowa i karania tych, którzy wypowiadają się przeciwko rządowi.

HRW nie wspomina wprawdzie o systemie kredytów społecznych, ale bardzo możliwe, że system ten prowadzić będzie do kontynuacji lub zaostrzenia takich praktyk w przyszłości.
Technologia zastosowana w Chinach może być przydatna. Jednak niepokojąca historia tego kraju służy jako memento tego jak łatwo można nadużywać władzy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *