Menu Close

Czy pokonamy proces starzenia?

Po raz pierwszy w historii nauki proces biologicznego starzenia się ludzi został odwrócony poprzez zastosowanie terapii tlenowej w komorze ciśnieniowej.
Naukowcy w Izraelu wykazali, że mogą cofnąć zegar biologiczny w dwóch kluczowych obszarach funkcjonowania naszego ciała, które uważa się za odpowiedzialne za zły stan zdrowia przychodzący wraz z wiekiem.

W miarę starzenia się ludzi, ochronne struktury chromosomów – zwane telomerami, które zabezpieczają je przed uszkodzeniem podczas kopiowania, skracają się powodując uszkodzenie DNA i zaprzestanie replikacji komórek. W tym samym czasie, starzejące się komórki gromadzą się w organizmie, blokując jego regenerację.

Zwiększenie długości telomeru i pozbycie się starzejących komórek jest przedmiotem badań nad procesem starzenia, a opracowywane leki ukierunkowane są właśnie na te obszary.
Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie wykazali, że podawanie czystego tlenu osobom starszym w komorze hiperbarycznej zwiększyło długość ich telomerów o 20 procent.
Przyrost ten może oznaczać, iż telomery uczestników badania osiągnęły długość jaką posiadały 25 lat wcześniej
Terapia zmniejszyła również ilość starzejących się komórek nawet o 37 procent, pozwalając tym samym na odrastanie nowych, zdrowych komórek. Badania na zwierzętach wykazały, że usunięcie starzejących się komórek wydłuża okres życia o ponad jedną trzecią.
Ponieważ skracanie telomerów jest uważane za “Świętego Graala” biologii starzenia się, to wiele interwencji farmakologicznych i środowiskowych jest szeroko analizowanych w nadziei na umożliwienie ich wydłużenia.
Zwiększenie długości telomerów pokazane w trakcie i po tych unikalnych protokołach badań zapewniło społeczności naukowej nowy fundament zrozumienia, że starzenie się może być rzeczywiście ukierunkowane i odwrócone na podstawowym poziomie komórkowo-biologicznym.”
Wielu naukowców uważa, że proces starzenia jest odpowiedzialne za poważne choroby Alzheimera, Parkinsona, zapalenie stawów, raka, choroby serca i cukrzycę.
Wiadomo również, że otyłość, palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, niedobór witamin i stany zapalne mogą przyspieszać skracanie telomerów.
Badanie objęło 35 zdrowych osób dorosłych w wieku 64 lat i starszych, które nie preferowały jakiegoś specyficznego stylu życia, ani nie stosowały diety oraz leków. Eksperyment trwał trzy miesiące i każdy z pacjentów umieszczany był w komorze hiperbarycznej na 90 minut przez kolejnych pięć dni w tygodniu oddychając przez ten czas 100 procentowym tlenem.
Komora ciśnieniowa pozwoliła na rozpuszczenie większej ilości tlenu w tkankach i naśladowała stan “niedotlenienia”, czyli niedoboru tlenu, o którym wiadomo, że ma działanie regenerujące.
Poprzednie badania wykazały, że zdrowa dieta może zachować długość telomerów, podczas gdy trening o wysokiej intensywności przez sześć miesięcy wydłużał telomery nawet o pięć procent.
Izraelski zespół wykazał również wcześniej, że terapia tlenowa pod ciśnieniem może poprawić spadek zdolności poznawczych.
Do tej pory wiadomo było, że interwencje takie jak modyfikacje stylu życia i intensywne ćwiczenia mają wpływ na hamowanie oczekiwanego skracania długości telomerów.
Jednak w badaniu godne uwagi jest to, że w ciągu zaledwie trzech miesięcy terapii udało się osiągnąć tak znaczące wydłużenie telomerów – w tempie znacznie przekraczającym obecne dostępne interwencje lub zmiany wynikające ze stylu życia.
Dzięki eksperymentowi otworzono drzwi do dalszych badań nad długotrwałym wpływem terapii komórkowej, odwracającej proces starzenia. Po badaniach o wpływie na obszary funkcjonalności mózgu i związany z wiekiem spadek zdolności poznawczych, odkryto po raz pierwszy u ludzi efekty biologiczne na poziomie komórkowym u zdrowych, starzejących się dorosłych.

 

Wg: Sarah Knapton

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Ageing

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *