Menu Close

Czy okulary Augmented Reality zastąpią w ciągu 5 lat smartfony?

Doroczna konferencja Facebooka na temat dalszego rozwoju ujawniła technologiczne prognozy firmy na przyszłość. Chociaż większość zapowiedzi opublikowanych w trakcie wydarzenia dotyczyła programistów, to jednak nie trzeba być wybitnym sympatykiem i znawcą najnowszych technologii,  by zrozumieć jaki wpływ będą one miały na życie milionów użytkowników serwisu Facebook.

Jedna z najciekawszych informacji
o projekcie pochodziła z supertajnego budynku w którym pracuje się nad projektem interfejsu komputerowo-mózgowego (BCI), podobnego w założeniu do Neuralink firmy Elona Muska. Projekt BCI nie jest jedyny nad którym FB pracuje. Według Michael’a Abrash, głównego naukowca z firmy Oculus Research należącej do FB również okulary wzbogacające rzeczywistość (AR Augmented Reality) mogą zastąpić smartfony jako codzienny gadżet komputerowy już w ciągu najbliższych pięciu lat.

Rozszerzanie rzeczywistości
Zdecydowanie nie jest to przewidywanie na wyrost. Abrash wyjaśnił, że pomimo obecnego szumu wokół AR, technologia nie osiągnęła jeszcze krytycznego momentu. “W najlepszym razie minie pięć lat , zanim naprawdę staniemy na belce startowej rampy przyspieszającej rozpowszechnianie na szeroką skalę okularów wzbogaconej rzeczywistości i zanim AR będzie w takim punkcie jak kiedyś był Macintosh”. Do tego upowszechnienie tej technologii zajmie również parę lat. “Za 20 czy 30 lat od dnia dzisiejszego, zamiast nosić wszędzie stylowe smartfony, będziemy nosili stylowe okulary” – stwierdził Abrash. “Okulary te oferować będą nie tylko (wirtualną rzeczywistość) AR i wszystko co z tego wynika, ale staną się naszym nieodzownym narzędziem i używać ich będziemy przez cały dzień”. Zdaniem zespołu Facebook Oculus te super okulary AR będą miały znacznie szerszy zakres niż tylko wzbogacanie rzeczywistości. Będą bowiem dawać użytkownikowi “supermoc” poprzez zwiększanie pamięci, dostarczanie mu tłumaczenia języków obcych i migowego, izolowanie i wyciszanie rozproszonych dźwięków i hałasu itp. Facebook nie jest jedyną firmą inwestującą w AR. Prezes firmy Apple, Tim Cook był raczej optymistą jeśli chodzi o AR jako technologię przyszłości bowiem tak wiele potęg technicznych zainwestowało w tę technologię, że pięć lat wydaje się zupełnie realistyczną linią czasu dla technologii, która zmieni wszystko w rzeczywistości, którą znamy obecnie. Ponadto, pracuje się nad okularami  AR z BCI (interfejs mózg-komputer), a to jest już naprawdę przyszłość high-tech, na którą warto czekać.

Wg.Futurism.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *