Menu Close

Przyszłe społeczeństwo – zaawansowane technologie wojskowe naszej przyszłości

Przyszłe społeczeństwo
Co oznaczają  zaawansowane technologie wojskowe dla naszej przyszłości?

W skrócie
Od czołgów i myśliwców po żołnierzy, technologia przekształca wojsko i naturę współczesnej wojny. Chociaż korzyści na polu bitwy są jasne, to zaawansowane technologicznie uzbrojenie może prowadzić do zwiększenia podaży zaawansowanej broni na czarnym rynku, zwiększenia ilości zbędnych wojen i mniej miejsc pracy dla wojskowych

Lepszy transport
Począwszy od włóczni po bombowce Stealth, natura wojny była zawsze ograniczana dostępną technologią. Obecnie, doświadczając szerokiego wachlarza ekspansywnego  wzrostu technologii, siły militarne na świecie korzystają z wielu nowych narzędzi, aktualizując wszystko począwszy od broni do systemów intelektualnych samych żołnierzy – a obecnie są nawet szersze plany rozwoju przyszłych wojsk. Wojskowa technika transportowa jest ulepszana już od podstaw. Obecnie USA ma w swojej flocie niedrogi autonomiczny okręt wojenny zdolny patrolować ocean przez dwa do trzech miesięcy bez załogi. Okręt ten posiada również czołgi wyposażone w wyspecjalizowane kamery połączone z kaskiem bojowym żołnierzy, zapewniającym 360-stopniową widoczność zarówno w systemie optycznym jak i termowizyjnym, bez narażania żołnierzy na osobiste ryzyko. Myśliwce sterowane laserem są w fazie rozwojowej, podobnie jak zestawy, które dałyby im autonomiczne możliwości. Biuro ds. Zdolności Strategicznych Pentagonu (SCO) pracuje również nad myśliwcami które mogą być powiązane z starszymi, bezpilotowymi samolotami myśliwskimi lub wyposażone w roje mikro-dronów.

Lepsza komunikacja
Drony przeznaczane są nie tylko do misji bojowych  – są one również wykorzystywane do monitorowania aktywności wroga, działając zarówno jako oczy, jak i uszy wojska. Systemy komunikacji wojskowej są obecnie lepsze niż kiedykolwiek dzięki technologiom, takim jak program SHARE firmy DARPA, który umożliwia przetwarzanie i udostępnianie informacji na wielu poziomach klasyfikacji bezpieczeństwa na jednym urządzeniu przenośnym. Prace nad technologiami mikroprocesorowymi koncentrują się również na umożliwieniu przetwarzania danych w multi-komputerowych  sieciach neuronowych na urządzeniach przenośnych, tak by można było zastosować je bezpośrednio na polu bitwy.

Lepsi żołnierze
Począwszy od procesu szkolenia po działania na polu walki żołnierze mają do czynienia z wieloma nowymi technologiami. W połączeniu z programem Eksperymentów Wojennych Ekspedycji Wojskowych (AEWE), firma technologiczna AimLock Inc. przekształca każdego strzelca w snajpera. Ich karabiny z systemem  AimLock wyposażone są w kombinację oprogramowania i sprzętu zwiększającą celność strzału do ruchomych celów i eliminującą błędy.
Żołnierze mogą również pozostawać pod wodą przez dwie godziny używając nowego urządzenia oddechowego, które wzbogaca powietrze, którym oddychają w czysty tlen, podwajając czas wyznaczony przez średni zbiornik akwalungu.
W przyszłym roku USA planuje również uruchomienie wersji swojego Tactical Assault Light Operator Suit (TALOS)  tj. pierwszej generacji kombinezonu “superpersoldier”, który nie tylko będzie chronił żołnierzy przed pociskami lecz zwiększy również ich mobilność i siłę.

Stany Zjednoczone korzystają też z najnowszych osiągnięć technologii kosmicznych by przygotować się do zagrożeń dla infrastruktury kosmicznej. Wprowadzany jest plan rozwoju pod nazwą “Siły misji kosmicznych: Rozwój kosmicznych żołnierzy przyszłości”. Wojska te szkolone są w celu zwalczania ataków na satelity narodowe podczas kolonizacji kosmosu. To co obecnie jest tylko małym oddziałem wojskowym, może stać się integralną częścią ochrony obywateli przed zagrożeniami wroga.

Lepsza wojna?
Tendencja do bardziej zaawansowanych technik wojennych powinna – przynajmniej w teorii, ratować życie. Lepsze „opancerzenie” żołnierza oznacza mniejszą liczbę ofiar, a użycie broni autonomicznej powinno zmniejszyć liczbę żołnierzy na polu bitwy. Jednak sytuacja jest jeszcze daleka od takiego rozwiązania.
Elon Musk, Stephen Hawking i inni naukowcy pracujący nad sztuczną inteligencją (AI) oraz robotyką opublikowali w 2015 r. list otwarty, wzywający rządy świata do zakazania prac nad sztuczną inteligencją żołnierzy oraz innymi autonomicznymi rodzajami broni. Twierdzą, że stworzenie takich urządzeń doprowadzi nieuchronnie do globalnego wyścigu zbrojeń. Gdy technologia stanie się dostępna dla znaczących sił militarnych, pozostanie kwestią czasu pojawienie się jej na czarnym rynku i dotarcie do rąk terrorystów lub wystarczająco majętnych by ją kupić osób fizycznych. Taki rozwój sytuacji spowoduje znacznie większe trudności w powstrzymaniu wszelkiego rodzaju ataków, jak zamachy, czystki etniczne czy przewroty. Im bardziej zaawansowane technologicznie staje się nasze wojsko, tym bardziej odrywamy się od brutalności wojny. Podejście, które nasuwa się wraz z decyzją o użyciu broni, takiej jak drony bojowe czy autonomiczne myśliwce, może sprawić, że wojna wyda się być lepszym rozwiązaniem dla liderów rządów niż długotrwałe negocjacje pokojowe albo kompromisy. Militaryści posiadający zaawansowaną technologię i autonomiczną broń mogliby skutecznie stać się wyzwalaczami konfliktów prowadząc do zwiększenia niepotrzebnych strat zarówno dla cywilów  jak i wrogiego personelu wojskowego.

Mężczyźni i kobiety podejmując decyzje o wojnie mogą uważać, że istnieje mniejsze ryzyko dla personelu wojskowego podczas konfliktu z użyciem np. dronów. Prawdą jest i oczywistością, że mniej żołnierzy zaangażowanych w sytuacje  bojowe doprowadza do mniejszej liczby ofiar śmiertelnych czy obrażeń ale nie uchroni żołnierzy przed powojennymi problemami psychicznymi, takimi jak PTSD i nie uwzględni strat wroga lub ofiar cywilnych.

Postępy w technologiach wojskowych mogłyby doprowadzić również do regresu w innych branżach. Wojsko amerykańskie zatrudnia nie mniej niż 3 miliony czynnego i rezerwowego personelu. Rozwój systemów automatycznych doprowadzić może do redukcji niskiego poziomu stanowisk wojskowych.  Jeden z generałów zaproponował nawet obniżenie liczebności brygady o 25 procent. Działania takie nie tylko przyczyniłyby się do wzrostu bezrobocia dla tych, którzy postrzegają wojsko jako drogę kariery ale również zniwelowałyby cenną możliwość otrzymania wyszkolenia i dostępu do edukacji wojskowej dających dodatkowe atuty po zakończeniu służby.

Użycie zaawansowanej broni w czasie wojny jest zagadnieniem zróżnicowanym, a każda innowacja będzie musiała być dokładnie rozważona przed jej wdrożeniem. Jednakże jeden całkowicie pozytywny wpływ technologii na wojnę to sposoby, dzięki którym możemy pomóc żołnierzom po zakończeniu działań wojennych. Opracowywane są technologie interfejsów neuronowych zastępujące utracone kończyny, wykorzystywana jest wirtualna rzeczywistość do leczenia PTSD i tworzone są wirtualne, bliźniacze szkielety żołnierzy, które mogą być użyte do drukowania w technologii 3D nowych kości w przypadku urazu w walce. Istnieją kontrowersje i wyzwania przychodzące wraz z nowymi technologiami wojskowymi i chociaż w rzeczywistości postęp ten może wyeliminować cierpienia milionów żołnierzy czy weteranów i jest w najwyższym stopniu obiecujący, to również niesie z sobą olbrzymie wady. Tak czy inaczej, ten technologiczny postęp nie spowolni w najbliższym czasie, więc miejmy nadzieję, że możemy oczekiwać przyszłości z bezpieczną zaawansowana technologią wojskową.

Wg. DARPA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *