Menu Close

5 intrygujących zastosowań sztucznej inteligencji

Zamiast doprowadzać do gwałtownego upadku ludzkości, sztuczna inteligencja pomoże ludzkości na całym świecie w realizacji zadań wynikających z ich pracy; lekarzom diagnozujących sepsę u pacjentów czy naukowcom śledzącym zagrożone gatunki zwierząt.

Postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI) nie zawsze spotykają się z entuzjazmem. Znany astrofizyk Stephen Hawking ostrzegał wielokrotnie, że w pełni rozwinięta sztuczna inteligencja może zniszczyć ludzką rasę, a filmy science fiction obfitują w niebezpieczne roboty walczące z ludźmi o kontrolę nad światem. Jednak naukowcy, innowatorzy, przedsiębiorcy i studenci wyjaśniają, jak nowo opracowana sztuczna inteligencja AI może przyspieszyć badania i poprawić jakość życia.
Oto pięć wynalazków AI, które już definiują tę nową technologię.

Ochrona dzikiej przyrody
Berger-Wolf i jej współpracownicy zaprojektowali witrynę wildbook.org, z systemem AI i odpowiednimi algorytmami. System sprawdza zdjęcia przesłane online przez ekspertów i opinię publiczną. Berger-Wolf stwierdziła, że potrafi on rozpoznać unikalne oznakowanie każdego zwierzęcia, śledzić jego obszar siedlisk przy użyciu współrzędnych GPS dostarczonych przez każde zdjęcie, oszacować wiek zwierzęcia i ocenić, czy jest to samiec czy samica.
Po masowej kampanii fotograficznej z roku 2015 Wildbook stwierdził np., że lwy zabijają zbyt dużo młodych zebr Grévy w Kenii, co skłoniło lokalnych urzędników do zmiany programu zarządzania lwami.
“Zdolność do używania zdjęć z ich identyfikacją jest demokratyzacją dostępu do ochrony w nauce”, powiedział Berger-Wolf. “Teraz możemy używać fotografii do śledzenia i liczenia zwierząt”.

Rozpoznanie posocznicy
Sepsa jest chorobą, która może być leczona, o ile zostanie wykryta wystarczająco wcześnie. Wykryta zbyt późno doprowadzić może do niewydolności narządów, a nawet śmierci. Algorytmy AI, które pozyskują dane z elektronicznych dokumentów medycznych, mogą pomóc lekarzom zdiagnozować sepsę przeciętnie o 24 godziny wcześniej niż metodami konwencjonalnymi, powiedziała Suchi Saria, adiunkt w John’s Hopkins Whiting School of Engineering.
Saria przedstawiła historię 52-letniej kobiety, która znalazła się w szpitalu z powodu zarażenia łagodną pryszczycą, która podczas pobytu w szpitalu rozwinęła się w sepsę – stan, w którym chemia uwalniana przez krew w celu zwalczania infekcji powoduje stan zapalny. Zapalenie to może prowadzić do zmian w organizmie, które mogą spowodować niewydolność narządu, a nawet śmierć.
Kobieta zmarła, powiedziała Saria. Jeśli jednak lekarze skorzystaliby z systemu AI, zwanego systemem wczesnego ostrzegania o zdarzeniach (TREWScore), mogliby zdiagnozować ją 12 godzin wcześniej, a może nawet uratować życie – powiedziała Saria.
TREWScore może być również używany do monitorowania innych stanów, w tym cukrzycy i wysokiego ciśnienia krwi. “Diagnoza znajduje się już w twoich danych” – dodała Saria. “Potrzebujemy tylko sposobów jej dekodowania”.

Szukać i ratować
Ofiary powodzi, trzęsień ziemi i innych katastrof mogą zdarzyć się wszędzie, ale nowa technologia AI pomaga lokalizować je, zanim będzie za późno.
Do niedawna ratownicy próbowali znaleźć ofiary, patrząc na nagrania z terenu katastrofy. Robin Murphy, profesor informatyki i inżynierii na Texas A & M University, powiedziała, że przesiewanie zdjęć i wideo z dronów jest czasochłonne i ryzykuje się śmiercią ofiar, zanim nadejdzie pomoc.
AI pozwala programistom komputerowym pisać podstawowe algorytmy, które mogą rozpoznać obszerne materiały filmowe i znaleźć zaginionych ludzi w mniej niż 2 godziny po zdarzeniu.
Ponadto, algorytmy AI mogą przesiać społeczne strony mediów, takie jak np. Twitter, by dowiedzieć się o zaginionych ludziach i katastrofach, powiedział Murphy.

Bezpieczeństwo cybernetyczne
Identyfikacja ataków na kod komputerowy jest procesem ręcznym i jest zazwyczaj bardzo trudna.
“Osoby atakujące mogą spędzać miesiące lub lata na tworzeniu „haków”, stwierdził Michael Walker, kierownik programu z Biura Innowacji Informacyjnych ds. Informacji o Przemysłowi Zaawansowanych Projektów Badawczych (DARPA). – Obrońcy muszą zrozumieć ten atak i zminimalizować jego skutki w ciągu zaledwie kilku minut.
Ale AI wydaje się być gotowa na wyzwanie. DARPA odbyła pierwsze Cyber Grand Challenge 4 sierpnia w Las Vegas. Konkurs wygrał Mayhem, program stworzony przez startup z ForAllSecures w Pittsburghu.
Walker opisuje, w jaki sposób odkryto atak w kodzie binarnym, zorientowano się, na czym on polega, dotarto do sieci, złamano obronę przeciwnika, zaoferowano łatkę, podjęto decyzje o instalacji i zneutralizowano zagrożenie.”
Walker stwierdził, iż ma pewność, że pewnego dnia AI będzie w stanie zneutralizować tego typu zagrożenia i reagować na ataki online w świecie realnym.

Przywracanie dotyku
Przełomowym wydarzeniem była informacja , że naukowcy odkryli, iż sparaliżowany człowiek może odczuwać dotyk i kontrolować sztuczne ramię za pośrednictwem implantu mózgowego sterowanego przez mózg.
W 2004 roku wypadek samochodowy spowodował u Nathana Copelanda, paraliż kończyn. Nie miał on czucia ani nie mógł poruszać nogami i ramionami, jak informował Live Science.
Na konferencji Frontiers, dr Michael Boninger, profesor z Wydziału Fizykoterapii i Rehabilitacji Uniwersytetu w Pittsburgh School of Medicine, wyjaśnił, w jaki sposób innowacje pozwoliły Copelandowi odczuwać dotyk w dłoni.
Lekarze wszczepili dwa małe chipy elektroniczne do mózgu Copeland’a – jeden w korze sensorycznej, która kontroluje dotyk, a drugi w korze motorycznej, która kontroluje ruch. Podczas próby Copeland potrafił kontrolować robotyczne ramię swoimi myślami. Co bardziej ekscytujące – mężczyzna zgłosił wrażenie dotyku, gdy naukowcy dotknęli sztuczne ramię.
Pozostaje jeszcze wiele wyzwań, w tym opracowanie systemu o długiej żywotności baterii, umożliwiającego odczuwanie pełni wrażeń i ruchu rannym ludziom. “Wszystko to będzie wymagało AI oraz uczenia maszynowego” powiedział Boninger.

wg.  Laura Geggel
Live Science

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *