Menu Close

Super autostrada informacyjna – nowy wymiar Internetu

Wyobraź sobie możliwość pobrania wszystkich sezonów „Game of Thrones” w rozdzielczości HD  w ciągu jednej sekundy. To jest właśnie to, co można zrobić wykorzystując system transmisji optycznej nowej
generacji opracowany przez naukowców University College w Londynie. System obsługuje szybkość 1125 terabitów na sekundęto jest 50 tys. razy szybciej niż przeciętne “superszybkie” połączenia szerokopasmowe. Tym samym zespół ustanowił rekord najszybszego w historii transferu danych informacji cyfrowych.
Infrastruktura nie jest rewolucyjna. System wykorzystuje istniejące światłowody do transferu kodu binarnego jako sygnałów świetlnych na odległości tysięcy kilometrów. To co uczyniło możliwą taką prędkość to dzielenie danych. W tym celu, zespół zakodował sygnał cyfrowy za pomocą technik używanych powszechnie w komunikacji bezprzewodowej (Wi-Fi). Dane są przesyłane przez 15 różnych kanałów nadawczych, z których każdy transmituje sygnały optyczne o innej długości fali, łącząc je w pojedynczym odbiorniku optycznym. Zgrupowanie utworzonych w ten sposób kanałów zespół określa jako “superkanał“, który  – jak się uważa – będzie stosowany w systemach komunikacyjnych nowej generacji.
Superkanały stają się coraz ważniejsze dla podstawowych systemów komunikacji optycznej, przenoszących zbiorcze dane między dużymi miastami, krajami, a nawet kontynentami“, stwierdził Robert Maher, inżynier elektronik który prowadził badania. “Jednakże, używając jednego odbiornika zmienia się poziomy wydajności każdego optycznego podkanału, musieliśmy więc dokładnie zoptymalizować zarówno format modulacji jak i szybkość kodowania każdego kanału optycznego indywidualnie, aby zmaksymalizować szybkość transmisji informacji w sieci“, wyjaśnił.
Aby osiągnąć rekordowe prędkości, autorzy podłączyli swój nadajnik prawie bezpośrednio do odbiornika. To jednak nie odzwierciedla rzeczywistego świata – długie odcinki przewodów optycznych którymi dane są transmitowane mogą zniekształcić sygnały.
Kolejnym wyzwaniem dla zespołu będzie więc weryfikacja szybkości transmisji danych na długich dystansach, przy zastosowaniu wspomnianej metody przesyłania informacji binarnej.

Wg. Scientific Reports

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *