Menu Close

Przełomowe Technologie 2014: Gdzie jesteśmy obecnie?

Przewidywania rozwoju technologicznego w zetknięciu z rzeczywistością.
Technologia Magic Leap jest czymś wyjątkowym. Firma pracuje obecnie nad zestawem słuchawkowo-wizyjnym, który sprawi, że ujrzymy wirtualne obiekty 3D wtopione płynnie w obraz realnego świata. Magic Leap nie ujawnia zbyt wiele o swojej strategii rozwoju technologii, ale firma pracuje nad chipami krzemowymi, które przetwarzają światło i zachęca deweloperów do tworzenia treści dla zestawu słuchawkowego, (firma nie informuje o terminie prezentacji wersji komercyjnej). Microsoft pracuje nad podobnym zestawem słuchawkowym, który  zaplanował w ograniczonej ilości na początek przyszłego roku. Porównywane pokazy konkurencyjnych technologii sugerują, że oba projekty mają niesamowity potencjał.
Inżynieria struktury metali i materiałów ceramicznych w nanoskali może stworzyć nowe możliwości i całkowicie zmienić sposoby w jaki budujemy prawie wszystko. Konstrukcje mogą być niezwykle elastyczne, silne, bardzo lekkie jak i posiadać zdolność powrotu do pierwotnego kształtu po zgnieceniu na płasko. We wrześniu ub.r., laboratorium CalTech Julii Greer, która jest pionierem tego pomysłu, poinformowało o nowych rekordach wytrzymałości i odporności takich materiałów. Ale jak powiedziała J. Greer w listopadzie ub.r. wykorzystanie takich materiałów nadal wymaga wyjścia z laboratoriów i opracowania nowych sposobów produkcji.
Drogi byłyby bezpieczniejsze, jeśli znajdujące się w pobliżu pojazdy automatycznie dzieliłyby szczegóły swojej prędkości, kierunku itp. na łączach bezprzewodowych. W tym roku Mercedes-Benz potwierdził, że jego wersja tej technologii pojawi się w 2017 w modelach E-klasy – do sprzedaży w następnym roku. Podobnie General Motors ogłosił oddanie do komunikacji w 2017 Cadillac CTS. Wiodący producent samochodów chińskich Changan testuje technologię w swoim centrum badawczym Michigan i twierdzi, że może pojawić się w jego pojazdach w 2018 roku. Amerykański sekretarz transportu Anthony Foxx zapowiedział w maju ub. przyspieszenie prac nad przepisami, które wymagać będą wprowadzenia technologii komunikacji “samochód do samochodu” we wszystkich nowych pojazdach.
“Alphabet” kontynuuje próby z gigantycznymi balonami helowymi  zmierzając do zwiększenia dostępu do Internetu. Spółka podpisała umowę z rządem Indonezji ws. poddania tej technologii największemu z dotychczasowych testów. W 2016 roku dostawcy usług  telefonii komórkowej obsługujący ten 250 mln. kraj zaczną integrować balony w posiadanych sieciach, na zasadzie unoszących się w stratosferze dodatkowych wież komórkowych. Jednak w Indiach, zaplanowany projekt balonów „Loon” firmy Google podobno w końcu roku napotkał przeszkódy w zakresie technologii i bezpieczeństwa komunikacyjnego. Zespół balonowy Alphabet rozpoczął także współpracę z Facebook, który ma plany wykorzystania dronów do taniego dostępu do Internetu.
Czy dwie fiolki krwi mogą ujawnić informacje na temat raka, rozwoju płodu lub przeszczepionego narządu. Komórki “obce” w organizmie pozostawiają fragmenty DNA do krwi, z której mogą być odczytane dzięki postępom w technologii sekwencjonowania. Płynne biopsje są obecnie coraz  powszechniej stosowane, ale ich moc i skuteczność nie jest jeszcze w pełni poznana. U wielu kobiet w ciąży przeprowadza się badania krwi, by sprawdzić chromosomy płodu, ale czasami ujawniają się przy tym niezdiagnozowane nowotwory. Choć płynne biopsje raka stały się powszechne, to dowody na poprawę wyników diagnozy czy leczenia są jeszcze bardzo niejednoznaczne.
Nie ma wystarczającej ilości świeżej wody dla zaspokojenia potrzeb rosnącej liczby ludności na świecie, ale technologia, która usuwa sól z wody morskiej stała się o wiele bardziej efektywna. W tym roku system odsalania  “megascale” który wykorzystujący odwróconą osmozę uruchomiony zostanie na pełną skalę w Izraelu. System jest zdolny do wytwarzania przeszło 627 tys. metrów sześciennych wody na dobę, przy znacznie niższych cenach niż w dotychczas dzięki postępowi w dziedzinie inżynierii i materiałach. Podobny zakład otwarto niedawno w Carlsbad w Kalifornii, na północ od San Diego. Oczekuje się produkcji ponad 200 tys. metrów sześciennych wody dziennie, co zapewnić ma 7 proc.zaopatrzenia w hrabstwie San Diego.
Pomysł płacenia za rzeczy z telefonem znany był już od dłuższego czasu, zanim jeszcze firma Apple zdecydowała się na jego realizację. Ale wraz z opracowaniem systemu Apple Pay wersja jest znacznie łatwiejsza w obsłudze i bardziej bezpieczna niż te, które używano wcześniej. Apple wykorzystała również swoją znaczną siłę gospodarczą by przenieść technologię do banków, sprzedawców detalicznych i procesorów płatności. Rozwój Apple Pay i technologii jest stały, ale nie jest wybuchowy. Począwszy od tego lata, 13 proc. osób z kompatybilnymi telefonami iPhone wypróbowało system, a 27 proc. amerykańskich detalistów przyjęło go. Nie jest to źle biorąc pod uwagę, jak wolno zmieniają się konsumenci detaliczni i przemysł płatności, ale nie na tyle dobrze, by 2015 był “rokiem Apple Pay”, jak przewidywał szef CEO Tim Cook.

wg.MIT Review

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *