Menu Close

Projekt AI Elona Muska, mający na celu replikację ludzkiego mózgu, otrzymał od Microsoft’u miliard dolarów

Microsoft zainwestował 1 miliard dolarów w przedsięwzięcie OpenAI założone przez Elona Muska w dziedzinie sztucznej inteligencji, która ma odwzorować ludzki mózg za pomocą komputerów.  Inwestycja zostanie przeznaczona na rzecz budowy sztucznej inteligencji ogólnej (AGI), która może rywalizować i przewyższać zdolności poznawcze ludzi.

Utworzenie AGI będzie najważniejszym postępem technologicznym w historii ludzkości, który może kształtować trajektorię rozwoju ludzkości” – powiedział Sam Altman, CEO OpenAI. „Naszą misją jest zapewnienie, by technologia AGI przyniosła korzyści całej ludzkości stąd współpracujemy z Microsoftem w celu stworzenia superkomputerowej podstawy, na której zbudujemy AGI”. Obie firmy będą wspólnie budować technologie superkomputerowe AI, które OpenAI planuje komercjalizować za pośrednictwem Microsoftu i działalności w chmurze Azure.

OpenAI zostało założone w 2015 roku w celu opracowania AGI, która może uczyć się i opanowywać kilka dyscyplin, a nie jak dotychczas ich wąski zakres, jak to się dzieje w większości obecnie stosowanych systemów sztucznej inteligencji. Startup przekroczył już wiele barier w rozwoju sztucznej inteligencji, m.in. pokonując najlepszych na świecie graczy w grze wideo Dota 2, ale ma nadzieję, że jego technologia może kiedyś pomóc w walce z poważnymi wyzwaniami, przed którymi stoi planeta.

AGI pracująca nad określonym problemem byłaby w stanie uwzględnić powiązania interdyscyplinarne, których żaden człowiek nie jest w stanie dostrzec”, stwierdził dyrektor generalny OpenAI Greg Brockman informując o inwestycji. „Chcemy, aby AGI współpracowało z ludźmi przy rozwiązywaniu trudnych problemów multidyscyplinarnych, w tym globalnych wyzwań, takich jak zmiany klimatu, przystępna cenowo i wysokiej jakości opieka zdrowotna oraz spersonalizowane kształcenie”. Twierdzi również, że technologia AGI ostatecznie zapewni każdemu swobodę ekonomiczną w dążeniu do tego, co jest dla niego najbardziej satysfakcjonujące, tworząc jednocześnie „nowe możliwości dla naszego życia, dzisiaj jeszcze niewyobrażalne”.

Od czasu, gdy trzy lata temu były współzałożyciel OpenAI, Elon Musk wycofał się z prac nad rozwojem AI, nadal głośno mówi o zagrożeniach, jakie stwarza ludzkości sztuczna inteligencja, twierdząc, że jej rozwój stanowi większe ryzyko niż broń nuklearna.

W 2017 r. CEO SpaceX i Tesla dołączyły do ​​badaczy Microsoftu, podpisując list otwarty opisujący zasady, które zapewnią rozwój sztucznej inteligencji korzystnej dla ludzkości. „Nie jesteśmy w stanie przewidzieć rozwoju inteligencji powiększonej o narzędzia, które AI może zapewnić, ale eliminacja chorób i ubóstwa nie jest czymś niemożliwym do realizacji ” – czytamy w liście. „Ze względu na ogromny potencjał sztucznej inteligencji ważne jest, aby zbadać, jak czerpać korzyści z jej rozwoju, unikając potencjalnych pułapek.”Science and Space

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *