Menu Close

Milestone – Domy z drukarki

Chociaż w przeszłości widzieliśmy już koncepcje i trójwymiarowe prezentacje domów wydrukowanych z betonu, to istnieje ogromna przepaść między budowaniem struktury do celów demonstracyjnych, a budowaniem ich do celów użytkowych dla rzeczywistych mieszkańców.

Holenderskie miasto Eindhoven we współpracy z Uniwersytetem Technologicznym w Eindhoven oraz innymi partnerami podejmuje poważny krok w kierunku realizacji nowego projektu, przewidującego budowę w pięciu drukowanych z betonu trójwymiarowych struktur mieszkalnych
o różnym stopniu złożoności, które zostaną wprowadzone na rynek wynajmu nieruchomości.

Projekt nazywa się Milestone” i obejmuje pięć domów o różnym stopniu komplikacji zbudowanych przez gigantyczne ramię robota. Ściany wewnętrzne i zewnętrzne będą wykonane w technice druku 3D. Natomiast wszystkie meble, wykończenia i elementy wyposażenia nadal wymagać będą użycia tradycyjnych technik budowlanych. “Jest to pierwszy na świecie komercyjny projekt mieszkaniowy opartym na druku 3D w betonie” – powiedział rzecznik uniwersytetu. “Wszystkie domy będą wynajęte i będą spełniać nowoczesne wymagania dotyczące komfortu.”

Inżynierowie odpowiedzialni za projekt “Milestone” twierdzą, że trójwymiarowy drukowany beton to nie tylko oszczędność kosztów pracy. “Dzięki betonowym wydrukom, budowniczowie będą wkrótce mogli wykonać konkretne detale nawet wielkości ziarna grochu, a także okrągłe, puste lub wypukłe kształty”zapowiedzieli na blogu organizatorzy projektu. “Dzięki temu możliwa będzie budowa betonowych budynków i konstrukcji o zupełnie nowych formach.”

Specjalna formuła betonu o konsystencji bitej śmietany zostanie użyta do projektu i zastosowana przez drukarkę 3D, która w zasadzie jest tylko betonową dyszą na końcu gigantycznego ramienia robota. W przypadku tego konkretnego projektu ściany budynków zostaną zbudowane poza terenem budowy i zmontowane na miejscu, ale inżynierowie mają nadzieję że przyszłe projekty realizowane będą przez robota pracującego w docelowej lokalizacji.


Podoba nam się projekt domów, ponieważ jest to innowacja o bardzo futurystycznym kształcie – powiedział Rudy van Gurp, menedżer Van Wijnen, firmy budowlanej zaangażowanej w projekt. “Planujemy jednak pojście o krok dalej tak, by ludzie mogli zaprojektować własne domy, a następnie je wydrukować. W ten sposób będą mogli dopasować je do własnych potrzeb, personalizować i sprawiać, że będą bardziej estetyczne.”

wg. 3d Printing Media Network

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *