Menu Close

Koronki neuronowe a człowiek – przyszłość BCI

BCI, Koronki Neuronowe i Człowiek
Twój mózg składa się ze 100 miliardów komórek zwanych neuronami, tworzących 100 bilionów połączeń synaptycznych. Komórki te i ich połączenia, tworzą właśnie twoją
osobowość, czynią cię tym kim jesteś i kontrolują wszystko co robisz, myślisz i odczuwasz. W połączeniu z narządami zmysłów ( wzrok, słuch , dotyk, itd.), systemy te kształtują sposób w jaki postrzegamy świat. Ale czasami, mogą one zawodzić i wówczas ich miejsce może zająć „neuroprotetyka”., która określa stosowanie urządzeń elektronicznych w celu zastąpienia funkcji upośledzenia układu nerwowego i narządów zmysłów. Urządzenia te są już stosowane od pewnego czasu – pierwszy implant wszczepiono w 1957 roku, by pomóc osobom niesłyszącym  – od tego czasu ponad 350 tysięcy tego typu urządzeń wszczepiono w skali całego świata, przywracając słuch i znacznie poprawiając jakość ich życia. Jednak implanty ślimakowe wskazują tylko bardzo obiecujący kierunek w jakim naukowcy zmierzają – interfejs komputerowy mózgu lub inaczej BCI(ang. brain-computer-interface) t.j. bezpośrednią drogę komunikacji między mózgiem OUN (ośrodkowy układ nerwowy), a zewnętrznym urządzeniem komputerowym. Wizja BCI wymaga łączenia cyfrowego świata z OUN w celu zwiększenia lub naprawy ludzkiego poznania.
Wspominane przez Elona Musk’a  określenie “koronek neuronowych” (faktycznie pojęcie to wymyślone zostało przez pisarza science fiction Iain M. Banks) odnosi się do bardzo drobnych oczek, które rosną wewnątrz mózgu i działają jako bezprzewodowy interfejs mózg-komputer, uwalniając na komendę określone chemikalia. Choć idea ta powstała jako science fiction, to firmy takie jak „Kernel” czynią ją coraz bardziej realną. Gdy zostanie wreszcie całkowicie urzeczywistniona , będziemy mieli solidny interfejs mózg-komputer i będziemy w stanie zastępować uszkodzone organy czy zwiększać potencjał własnych możliwości. Docelowo umożliwi to również połączenie ze sztuczną inteligencją AI i stanie się czymś więcej niż tylko człowiekiem.

Human Intelligence (HI)
Ludzie zawsze budowali narzędzia inteligencji. Zaczęliśmy od skał i stopniowo budowaliśmy coraz bardziej inteligentne narzędzia takie jak kalkulatory, komputery i obecnie AI. Są przedłużeniem nas samych, a więc już zwiększamy naszą inteligencję za ich pośrednictwem. Obecnie nasze narzędzia stały się wystarczająco zaawansowane (dzięki technologiom wykładniczym) by włączyć je do biologii i dokonać gwałtownego skoku naprzód również w zakresie inteligencji. Będzie to osiągnięcie tak znaczące, że zmieni nas jako gatunek – bowiem bierzemy ewolucję w swoje ręce. Znaczy to, że z ewolucji działającej na zasadzie doboru naturalnego – darwinizm – przechodzimy do inteligentnej ewolucji z wyborem kierunku. Możemy skupić się więc na technologii, by poszerzyć zakres ludzkiej inteligencji (HI). To właśnie to, na czym koncentrują się Bryan Johnson i „Kernel”. Pierwszym krokiem jest, odpowiedź na podstawowe pytanie: czy możemy naśladować naturalną funkcję przewodzenia neuronów? Jeśli możemy naśladować ten naturalny sposób funkcjonowania i odwzorować układ, to nasuwa się pytanie: czy możemy go poprawić? Czy mogliśmy np. wzmocnić pewne wspomnienia, a inne osłabić? Czy mogliśmy pracować z kodem neuronowym w taki sam sposób w jaki pracujemy z kodem biologicznym poprzez biologię syntetyczną lub kod genetyczny?  W jaki sposób możemy odczytywać i zapisywać neurony? Czy możemy połączyć się z AI? Raymond Kurzweil uważa że z pewnością tak.

Odświeżenie przewidywań Raymonda Kurzweila
Raymond Kurzweil genialny technolog, futurysta, dyrektor inżynierii w Google, koncentruje się na AI i przetwarzaniu języka. Jego autorstwa są też najbardziej poprawne (i udokumentowane) przewidywania przyszłości w zakresie rozwoju technologicznego. Ze  147 przewidywań Kurzweila dokonanych od 1990 roku, 115 z nich okazały się w pełni słuszne, kolejne 12 okazały się być” zasadniczo poprawne” (spóźnione o rok lub dwa), dając tym samym jego przewidywaniom oszałamiający 86% stopień dokładności. Jego najśmielsze przewidywania obejmują zamiar wysłania nanorobotów do mózgu (poprzez naczynia włosowate), które zapewnią pełną integrację z rzeczywistością wirtualną z poziomu systemu nerwowego i połączą naszą korę mózgową z chmurą jeszcze przed 2030r. W sposób podobny do tego w jaki dzisiaj możemy bezprzewodowo rozwinąć moc naszych smartfonów w chmurze, tak będziemy mogli podobnie rozszerzyć w chmurze naszą korę mózgową”. Zdaniem Bryan Johnson z „Braintree”, przewidywania Kurzweila zostaną urzeczywistnione znacznie wcześniej niż w 2030r. Ekscytujące czasy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *