Menu Close

Internet Rzeczy – Nadchodzi Nowa Epoka

Internet Rzeczy stworzy nowe ogromne możliwości: USD 19 bilionów w następnym dziesięcioleciu

Analitycy i naukowcy oceniają wartość nadchodzącej ery Internetu Rzeczy na poziomie USD 19 bilionów. To oszałamiające pieniądze. Czym jest ta nowa gorączka technologiczna i jak można wykorzystać to 19 bilionów dolarów.

Co to jest Internet of Everything (ang. Internet Rzeczy – IoE)?
Internet Rzeczy określa połączenia między urządzeniami sieciowymi, ludźmi, procesami i danymi. IoE ma potencjał by

do roku 2020 połączyć 50 miliardów ludzi, urządzeń i rzeczy. Jak prognozuje Cisco w ciągu najbliższych 10 lat, IoE będzie generował wartość USD 19 bilionów – 14 bilionów USD z sektora prywatnego i 5 bilionów USD od rządów i sektora publicznego (takich jak np. inicjatywy inteligentnych miast i infrastruktury).

Wyobraźmy sobie Połączony Świat
Wyobraźmy sobie świat, w którym wszystko jest połączone i wyposażone w czujniki. 50+ mld podłączonych urządzeń, każde z nich wyposażone w kilkanaście czujników, tworzących system biliona czujników. Urządzenia te będą tworzyć coś, co nazywam stanem doskonałej wiedzy, gdzie będziemy mogli wiedzieć, co chcemy, gdzie chcemy, kiedy chcemy. W połączeniu z mocą wyszukiwania danych i uczenia maszynowego, wartości, które będzie można tworzyć i możliwości jakie będą miały jednostki i firmy będą nadzwyczajne. Kilka przykładów skłaniających do myślenia:

Handel: Rejestrując, co zostało zakupione przez określonego klienta, sklepy będą monitorować spojrzenie jego oczu i wiedząc na co klient spojrzał… co początkowo podniósł i uznał, że należy to odłożyć z powrotem na półkę, dostosują dynamiczną cenę tak by skłoniła go do ponownego wyboru.

Ruch drogowy w mieście: Samochody szukające parkingu stanowią 40% ruchu w centrach miast. Czujnik parkowania samochodu wskaże gdzie znaleźć można wolne miejsce.

Oświetlenie: Latarnie i oświetlenie domu włączane będą tylko wówczas gdy będziesz w pobliżu.

Rolnictwo/winnice: Już dzisiaj IoE umożliwia dokładne monitorowanie stanu (temperatura, wilgotność, słońce) każdej winorośli i sugeruje optymalny czas zbioru. IoE może obserwować szczegóły fermentacji, a nawet zapewnić obsługę poprzez dystrybucję i sprzedaż konsumentom w winiarni.

Dynamiczna ceny: W przyszłości wszystko będzie miało dynamiczną cenę regulowaną  przez popyt i podaż. Uber już obecnie wie, kiedy zapotrzebowanie na jego usługi transportowe jest duże, lub gdy jestem w gwałtownej potrzebie bo utknąłem daleko od domu, i można żądać za usługę więcej.

Transport: autonomiczne pojazdy i IoE uczynią cały osobowy ruch drogowy kwestią przeszłości.

Opieka zdrowotna: Będziesz panem własnego zdrowia. Zadaniem noszonych na stałe czujników będzie ciągły monitoring stanu zdrowia, dzięki czemu możliwe będzie wczesne wykrywanie niekorzystnych zmian i podejmowanie właściwych decyzji zdrowotnych

Bankowość / Ubezpieczenia: Badania wskazują, że jeśli ćwiczysz i zdrowo się odżywiasz, to masz większe szansę na spłatę kredytu. Wyobraźmy sobie zmienną stopę procentową (lub niższą stawkę ubezpieczenia) w zależności od wzorców ćwiczeń lub nawyków żywieniowych?

Meble biurowe: Oprogramowanie i czujniki wbudowane w meble biurowe zostaną wykorzystane do poprawy wydajności biur, ergonomii i ochrony zdrowia pracowników.

Niewidzialne: Zapomnij o mobilnych czujnikach w stylu galanterii. Kolejny przebój to technologia czujników niewidocznych do tego stopnia, że nie można zobaczyć, czy są one w biżuterii, czy przylegają  do skóry jak bandaż, czy może są osadzone pod skórą lub wewnątrz ciała. Do roku 2017, 30% elektronicznej galanterii będzie “niezauważalnych gołym okiem”,  wg. badaczy tego rynku.

Internet Rzeczy nowym systemem nerwowym gospodarki.

Przedsiębiorcy, którzy wykorzystają te tendencje operować będą olbrzymimi wartościami, podejmować lepsze decyzje i zmniejszać nieefektywność. Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, winien zrealizować dwie najważniejsze rzeczy chcąc wejść i utrzymać się w tym nurcie:

Cyfryzacja: Należy określić, który z procesów nie jest jeszcze zdigitalizowany i znaleźć sposób na jego cyfryzację. Następnie zebrać dane i przeanalizować je. Trzeba zrezygnować z dotychczasowego analogowego procesu obsługi (lub systemu zbierania danych) i przejść do autonomicznej wersji cyfrowej.

Myślenie o przyszłości: Trzeba zróbić burzę mózgów najinteligentniejszych członków zespołu i zadać sobie następujące pytania:

a. Jaki rodzaj czujników pojawi się w ciągu trzech lat i jaki rodzaj danych będziemy zbierać?

b. Jakie nasze „rzeczy” zostaną połączone z Internetem Rzeczy w ciągu najbliższych trzech lat. Odpowiedź na te dwa podstawowe pytania, pozwoli na stworzenie możliwości biznesowych, które będą występować w ciągu najbliższych trzech lat … i rozpocząć rozwój modeli biznesowych oraz oprogramowania dostosowanych do efektywnego funkcjonowania na rynku.

Wg.Peter Diamandis
Singularity Hub

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *