Menu Close

IBM supercomputer “Summit” zidentyfikował 77 związków które mogą zwalczyć koronawirusa

Superkomputer “Summit” pojawił się w sieci kilka lat temu z większą mocą obliczeniową niż jakikolwiek inny system. Departament Energii USA ogłosił na początku tego miesiąca, że zmienił ogromną moc obliczeniową systemu w kierunku pandemii COVID-19. Maszyna zidentyfikowała 77 związków chemicznych, które mogą pomóc zatrzymać koronawirusa.

“Summit” jest najpotężniejszym superkomputerem na Ziemi o szerokim marginesie zastosowania, a także trzecim najbardziej energooszczędnym. Wykorzystuje 10MW mocy, aby utrzymać 9216, 22-rdzeniowych procesorów POWER9 i 27 648 procesorów graficznych Nvidia Tesla V100. Ma teoretyczną najwyższą wydajność ponad 200 petaflopów i wykazał się dotychczas praktyczną wydajnością 148,6 petaflopów podczas pracy w Oak Ridge National Laboratory.

Celem zastosowania ogromnej mocy obliczeniowej “Summit” było specyficzne białko na powierzchni cząsteczki wirusa. Podobnie jak inne wirusy, SARS-CoV-2 musi zainfekować komórki, aby wykonać kopie samego siebie. Robi to za pomocą białka “Spike”. Cząsteczki te na powierzchni wirusa łączą się z receptorami enzymu konwertującego angiotensynę 2 (ACE2) na komórkach ludzkich, pozwalając wirusowi wstrzyknąć swój genom i porwać maszynerię komórkową.

Summit rozpoczął symulacje ponad 8000 związków, szukając cząsteczek, które mogłyby dezaktywować wirusa. Wczesne wyniki szczytu zidentyfikowały 77 związków, które mogą wiązać się z białkiem Spike, uniemożliwiając jego wiązanie się z ludzkimi komórkami.

Niestety, Summit nie może sam opracować leczenia. Cała ta moc obliczeniowa jest świetna w symulowaniu interakcji molekularnych, ale nie jest idealna dla wyrafinowanych procesów analizy klinicznej. Wiadomo tylko, że te 77 cząsteczek ma duże szanse na zablokowanie białka Spike’a przed przyłączeniem się do komórek. Nie jest jednak wiadomo nawet, czy związki, które zidentyfikował Summit, są bezpieczne do stosowania u ludzi.

Władze medyczne będą musiały ocenić związki i przeprowadzić badania laboratoryjne, które mogą ostatecznie doprowadzić do badań klinicznych z ludźmi.

To tylko część wysiłków na rzecz spowolnienia rozprzestrzeniania się COVID-19. Praca nad szczepionką jednak przebiega oddzielnym torem  od tej. Generalnie, to szczepionka może powstrzymać zakażenia, ale leczenie oparte na badaniach z użyciem Summit może pomóc złagodzić objawy COVID-19 i zwiększyć przeżywalność. Jednak szczepionki są znacznie trudniejsze i bardziej czasochłonne do opracowania.

Wg. Extremetech

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *