Menu Close

F-15QA – zaawansowany “warfighter”

Boeing przeprowadził pomyślnie pierwszy lot myśliwca F-15QA, najbardziej zaawansowaną wersję odrzutowca, jaką kiedykolwiek wyprodukowano. Opracowany dla Qatar Emiri Air Force (QEAF) samolot, zademonstrował możliwości nowej generacji podczas swojej 90-minutowej misji. Odrzutowiec wystartował i wylądował z międzynarodowego lotniska Lambert w St. Louis.

“Jesteśmy bardzo dumni z tego osiągnięcia i czekamy z wielką niecierpliwością na dalsze sukcesy tego programu”, powiedział płk Ahmed Al Mansoori, dowódca, QEAF F-15 Wing. “Ten udany pierwszy lot jest ważnym kamieniem milowym, który przybliża nasze eskadry do latania tym niesamowitym samolotem nad niebem Kataru.”

Zespół testowy boeinga, kierowany przez głównego pilota testowego Matta Giese’a, wdrożył dokładną listę kontrolną misji w celu przetestowania możliwości wielozadaniowego samolotu. Samolot wykazał swoją zwrotność podczas pionowego startu “Viking” osiągając 9 G, czyli przyspieszenie dziewięć razy większe od ziemskiej grawitacji. Kontrole systemów, takich jak awionika i radar, również zakończyły się sukcesem. Zespół testowy monitorujący dane w czasie rzeczywistym potwierdził, że samolot działał zgodnie z planem.

“Ten udany pierwszy lot jest ważnym krokiem w dostarczaniu QEAF samolotu o najlepszym w swojej klasie zasięgu i ładowności”, powiedział Prat Kumar, wiceprezes Boeinga i program manager F-15QA. “Zaawansowany F-15QA wprowadza nie tylko zmianę reguł gry, ale jest również zbudowany przy użyciu zaawansowanych procesów produkcyjnych, które sprawiają, że samolot jest bardziej wydajny w produkcji. W terenie F-15 kosztuje połowę kosztów za godzinę lotu podobnych samolotów myśliwskich i zapewnia znacznie większą ładowność na znacznie większych zasięgach. To sukces tego warfightera”.

Departament Obrony USA przyznał Boeingowi kontrakt o wartości 6,2 miliarda dolarów w 2017 roku na produkcję 36 myśliwców F-15 dla QEAF. Boeing rozpocznie dostawę samolotów do klienta w 2021 roku. Ponadto Boeing otrzymał w 2019 r. kontrakt na sprzedaż dla sił powietrznych USA dla załogi lotniczej F-15QA i szkolenia dla QEAF.

F-15QA wnosi technologie nowej generacji, takie jak sterowanie lotem typu fly-by-wire, cyfrowy kokpit; zmodernizowane czujniki, radary i możliwości walki elektronicznej oraz najszybszy na świecie komputer misyjny. Zwiększenie niezawodności, zrównoważony rozwoju i łatwości konserwacji pozwala operatorom obrony w przystępnej cenie wyprzedzać obecne i przyszłe zagrożenia.

Dzięki inwestycjom w platformę F-15QA i partnerstwu z siłami powietrznymi USA, Boeing przygotowuje się teraz do zbudowania krajowego wariantu zaawansowanego myśliwca, F-15EX, który stał się programem Sił Powietrznych, gdy ustawa o autoryzacji obrony narodowej na rok podatkowy 2020 została podpisana 30 grudnia 2019 roku.

W styczniu br. Siły Powietrzne publicznie powiadomiły o zamiarze udzielenia Boeingowi kontraktu na osiem samolotów. Plany na przyszłość wymagają 144 samolotów.

Wg DefenseMediaNetwork

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *