Menu Close

Zimny prysznic na najnowsze prognozy  globalnego ocieplenia.

Nowe badania sugerują, że świat już zapoczątkował apokaliptyczny wzrost temperatury.  Nie wierzcie jednak w to. Oczywiście, świat staje się coraz cieplejszy; wiemy o tym. Jednak nowe prognozy sugerujące, że wzrost temperatury może sięgać 7 ° C powinny
być całkowicie ignorowane. O badaniach na podstawie których dane te zostały sporządzone można już sobie poczytać. Opublikowane w „Nature”, sugerują, że świat jest na dobrej drodze, aby doświadczyć ekstremalnego ocieplenia w ciągu najbliższych 1000 lat, będącego poza większością konwencjonalnych prognoz. Chętni do straszenia potwierdzili najgorsze, a niektóre serwisy informacyjne bezkrytycznie opublikowały wyniki, opierając się wyłącznie na informacji prasowej „Nature”. Badania są oczywiście imponujące pod wieloma względami. Rekonstruują bowiem średnią temperaturę powierzchni Ziemi w ciągu ostatnich dwóch milionów lat – a jest to znacznie dłużej niż poprzedni rekord badawczy obejmujący zaledwie 22000 lat (ca. od końca ostatniego zlodowacenia). Już sam ten fakt jest bardzo przydatny dla klimatologów. Ale opracowanie wykorzystuje również swoje dane do oszacowania czułości temperatury powierzchni Ziemi do poziomu emisji dwutlenku węgla i tutaj nie występuje żaden związek. Jak wskazuje Gizmodo, badania zakładają, że historyczna korelacja pomiędzy globalną temperaturą i radiacyjnymi gazami cieplarnianymi wystąpi w przyszłości. Skutkiem  tego założenia jest sugestia, że na podstawie obecnego poziomu gazów cieplarnianych, nastąpi w przyszłości masywny i nieunikniony wzrost temperatury od 3 do 7°C.

Ale eksperci nie sądzą, by było to ważne. Przemawiając do Ars Technica, Richard Alley z Penn State stwierdził, że prognozy wykonane przez naukowców prezentują “górną granicę, bo wiemy, że niektóre zmiany temperatury nie zostały spowodowane przez gazy cieplarniane.” W rozmowie z Gizmodo, Gavin Schmidt, dyrektor NASA Goddard Institute for space Studies, był bardziej dosadny, mówiąc: “to jest po prostu błędne” Pozostaje jedyny komunikat dla nas: na świecie jest coraz cieplej, ale nie aż tak bardzo. Trochę chłodniejszych głów ludzie.

Wg. Jamie Condliffe
MIT Technology Review

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *