Menu Close

SkyNet – narodziny zła?

Według “Drone wars UK”, Wielka Brytania finansuje technologie autonomicznych dronów kierowanych sztuczną inteligencją, która samodzielnie zadecyduje o tym, kogo zabić. Technologia ta wymagać ma niewielkiej interakcji z człowiekiem lub całkowicie samodzielnie podejmować decyzje.

Rozwój autonomicznych systemów wojskowych – nazywanych przez przeciwników kampanią „zabójczych robotów” – jest głęboko kontrowersyjny i nawet Google wycofało się pod wpływem etycznych zastrzeżeń własnego personelu z “Project Maven” Pentagonu, eksperymentalnego projektu wojskowego USA wykorzystującego uczenie maszynowe do analizowania kanałów wideo z dronów,

Rząd brytyjski twierdzi, że „nie posiada w pełni autonomicznej broni i nie ma zamiaru jej rozwijać”. Jednak od 2015 r. Wielka Brytania odmawia poparcia propozycji wysuniętych przez ONZ w celu ich zakazania. Korzystanie z tego typu urządzeń budzi obawy o to, co się stanie, jeśli przyszły system broni zostanie zasilony błędnymi danymi lub jego interakcja z człowiekiem mogącym zablokować użycie śmiercionośnej siły systemu, zostanie zakłócona.

Scenariusz nie jest zbyt odległy, uważa „Drone Wars UK”. “Widzieliśmy już rozwój dronów w Wielkiej Brytanii, które mają zaawansowane autonomiczne możliwości, takie jak dron Taranis opracowany przez BAE Systems. Stąd rozwój prawdziwie autonomicznego śmiertelnego drona w dającej się przewidzieć przyszłości jest już realną możliwością”, twierdzi Peter Burt .

Naddźwiękowy samolot Taranis, to eksperymentalny dron, który według BAE może samodzielnie „utrzymywać przeciwnika w ciągłym ryzyku ataku, przenikać głęboko do wrogiego terytorium, znajdować cel i go neutralizować”

Projekt traktowany jest jako „w pełni autonomiczny” samolot nie wymagający wprowadzania danych przez operatora, a podnoszący z pomocą sztucznej inteligencji możliwości obserwacji i rozpoznania na jakościowo nowy znacznie wyższy poziom.

Wprawdzie wojskowi twierdzą, że samoloty bezzałogowe „będą w końcu miały możliwość niezależnego lokalizowania i atakowania ruchomych celów, z odpowiednią proporcjonalnością, ale prawdopodobnie raczej nie przed rokiem 2030”. Natomiast Stuart Russell, profesor elektrotechniki i nauk komputerowych na Uniwersytecie Kalifornijskim, w opinii dla wielopartyjnej grupy parlamentarnej ds. dronów, stwierdził, że improwizowany autonomiczny bezzałogowy dron jest czymś, co kompetentna grupa badawczo-produkcyjna może rozwijać i budować w dużych ilościach już w ciągu 18 miesięcy do dwóch lat.

Naukowcy z Arizona State University skatalogowali 273 systemy broni na całym świecie, które posiadają pewne autonomiczne funkcje. Dziewiętnaście z tych systemów jest opisanych jako bezzałogowe statki powietrzne.

Jak wynika z wniosków opartych o wolność dostępu do informacji oraz informacji z otwartych źródeł, ​​brytyjskie Ministerstwo Obrony i przemysł obronny finansują dziesiątki programów sztucznej inteligencji do wykorzystania w konfliktach zbrojnych. „Pomimo publicznych oświadczeń, że Wielka Brytania nie ma zamiaru opracowywać śmiercionośnych autonomicznych systemów broni, istnieją namacalne dowody na to, że wykonawcy wojskowi i uniwersytety w Wielkiej Brytanii są aktywnie zaangażowani w badania i rozwój podstawowej technologii w celu wykorzystania jej w zastosowaniach wojskowych” – powiedział Peter Burt, autor raportu „Off the Leash: The Development of Autonomous Military Drones in UK” – publikowanego przez Drone Wars UK.

W jednym z przykładów autor raportu stwierdza, że Ministerstwo Obrony testuje „predykcyjny system kontroli poznawczej”, który został wdrożony w operacjach na żywo w Joint Forces Intelligence Center w RAF Wyton.

System pobiera ogromne ilości bardzo złożonych danych, wykraczających poza rozumienie analityków, i wykorzystuje głębokie uczenie sieci neuronowych do prognozowania przyszłych zdarzeń i wyników, które będą miały „bezpośrednie znaczenie operacyjne” dla sił zbrojnych.

Wg. Peter Burt, Drone Wars UK,
Information and comment on use of drones

3 Comments

    • Alexander

      Post opracowany został na podstawie informacji “Drone Wars UK”, https://dronewars.net/, a ściślej raportu Petera Burta „Off the Leash: The Development of Autonomous Military Drones in UK” pomieszczonego na wspomnianej stron. Dziękuję za zainteresowanie.
      Pozdrawiam

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *