Menu Close

Samolot kosmiczny XS-1 w 2019 roku ?

Amerykańska  Defence Advanced Research Projects Agency (DARPA) wchodzi w  drugie stadium ambitnego projektu eksperymentalnego samolotu kosmicznego (XS-1) – programu mającego uczynić wynoszenie satelitów na orbitę ziemską,  codzienną rutyną.
“Mogę oficjalnie potwierdzić, że uzyskaliśmy fundusze z administracji [Obamy] na przejście do kolejnej fazy XS-1,” stwierdził przy olbrzymim aplauzie Jess Sponable z DARPA na 16 konferencji  Space Access w Phoenix. “Mogę ujawnić, że mamy 146 milionów dolarów.”
DARPA rozpoczęła program XS-1 w 2014 roku. Jego celem jest opracowanie systemu nośnego wielokrotnego użytku zdolnego do latania 10 razy w ciągu 10 dni z podobną samolotom operatywnością, przy koszcie nie większym niż 5 mln. USD na lot.
W ciągu ostatnich dwóch lat, DARPA finansowała pierwszą fazę badań realizowaną przez trzy firmy: Boeing współpracujący z Blue Origin; Masten Space Systems, współpracujący z XCOR Aerospace i Northrop Grumman, współpracujący z Virgin Galactic.
Celem kolejnych faz programu jest przejście od prac studyjnych do prób w locie. Przetarg otwarty będzie dla wszystkich przedsiębiorstw, a nie tylko tych, które były finansowane w fazie 1. Sponable stwierdził, że choć przewiduje się więcej niż trzy oferty, to poziom szczegółowości wymagany w następnych fazach będzie trudny do przejścia dla nowych uczestników w porównaniu z firmami, które są już w programie.
Druga faza DARPA ruszy w dniu 29 kwietnia w Arlington w stanie Wirginia. Po spotkaniu Agencja wyśle  zaproszenia w celu wybrania jednego wykonawcy na początku roku podatkowego 2017. Pierwsze loty próbne pojazdu powinny się odbyć w przedziale czasowym 2019 do 2020.
Sponable stwierdził, że 146 mln USD, które DARPA otrzymała jest wystarczające do finansowania jednego wykonawcy. „To kwota wystarczy, aby kogoś wybrać. Nie jest jednak wystarczająca by w pełni finansować naszą wizję”.
Oferenci będą musieli wyłożyć na stół własne fundusze w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, powiedział Sponable. Dni, gdy rząd federalny w pełni finansował programy rozwojowe już minęły.
Wstępna wersja rakiety musi być zdolna do umieszczenia ok. 400 kg. ładunku na niskiej orbicie Ziemi. Wykonawca będzie musiał pokazać, w jaki sposób pojazd może być rozbudowany do przenoszenia ładunku 1.360 kg  w operacjach komercyjnych przy wykorzystaniu  ewentualnego drugiego stopnia pojazdu.
Sponable twierdzi, że szereg firm pracuje na rakietach nośnych dla małych satelitów, których silniki mogą być używane jako silniki drugiego stopnia w XS-1.
Niski koszt rakiet wielokrotnego użytku,  zdolnych do latania codziennie, miałby wiele zastosowań wojskowych i komercyjnych. Wojsko mogłoby przeorganizować flotę dużych  satelitów na zespoły mniejszych i być w stanie szybko i tanio wymienić sondę, która niewłaściwie funkcjonuje lub stała się celem wrogich działań.
Pojawiające się na rynku komercyjnym małe satelity wymagać będą – jak się  przewiduje – setek lotów pojazdów klasy XS-1-rocznie, stwierdził Sponable.
Przyznał, że dotychczasowe wysiłki rządu w produkcji tanich rakiet nośnych wielokrotnego użytku spadały znacząco na znaczeniu.
“To nie jest nic nowego,” przyznał. “Dążyliśmy do skonstruowania taniej rakiety na kształt samolotu od 1960 roku, a tak na poważnie od 1980 roku. I mieliśmy same niepowodzenia, awarię po awarii.”
Wg. Sponable, wcześniejsze wysiłki były obciążone połączeniem wzniosłych celów i niedojrzałej, na niskim poziomie rozwoju, technologii. Dzisiaj, różnorakie technologie potrzebne do uruchomienia tego projektu są na tyle rozwinięte, by dały XS-1 większe szanse na sukces.

wg. Douglas Messiera,
SPACE.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *