Menu Close

Elon Musk: Neuralink – implant w mózgu w “mniej niż rok”

“Jesteśmy już do pewnego stopnia cyborgami.”

Przedsiębiorca i miliarder Elon Musk mówi o przyszłości AI i jej roli w symbiozie człowieka i maszyny.

Musk twierdzi, że ogniwo BCI (Brain Computer Interfejs) łączące produkt startupu Neuralink, którego współzałożycielem jest Elon Musk, jest bliskie rozpoczęcia testów na ludziach.

“Nie testujemy jeszcze ludzi, ale myślę, że niezadługo to nastąpi”, stwierdził Musk. “Możemy być w stanie wszczepić połączenie nerwowe osoby z komputerem w mniej niż rok.”

Musk poinformował w lutym br. że jego startup Neuralink zajmujący się konstrukcją BCI (mózg-komputer interfejs) wypróbował „nową fantastyczną” wersję interfejsu, a jeszcze w lipcu 2019 roku firma zaprezentowała plany wykonania laserem otworów w czaszkach uczestników badań i możliwości wszczepienia elastycznych elektrod do ich mózgów.

Musk ujawnił, że implant firmy ma około jednego cala średnicy i musi zostać wszczepiony poprzez usunięcie małej części czaszki.

Musk zbagatelizował ryzyko związane z taką procedurą, twierdząc, że istnieje “bardzo niskie ryzyko odrzucenia implantu”.

“Ludzie wkładają monitory pracy serca, czy urządzenia przeciwdziałające napadom padaczkowym, urządzenia głębokiej stymulacji mózgu, sztuczne biodra i kolana czy inne tego rodzaju rzeczy”. Obecnie już “dobrze wiadomo, co jest ich ew. przyczyną odrzucania”.

Musk porównał proces działania tego urządzenia do stymulacji neuronalnej, która przypomina “dostrajanie telewizora.”

Jego zdaniem choć brzmi to dość brutalnie, to celem tego działania jest przywrócenie funkcji mózgu. Na przykład, osobom z chorobą Alzheimera mogą być przywrócone wspomnienia.

“To tak jak naprawianie poprawianie kilka zepsutych obwodów”, wyjaśnił Musk.

Technologia ta jest nadal w początkowej fazie rozwoju.

“Jest jeszcze wiele do zrobienia”, powiedział Musk i nawiązując do swojej osi czasu testów w ciągu ostatniego roku, zauważył, że “mamy szansę umieścić BCI-link w mózgu człowieka i przywrócić niektóre funkcje mózgu, które stracił”.

W odległej przyszłości być może staniemy się jednością z maszynami. Wg. Musk’a musimy nadążać za rozwojem technologicznym “Nawet w łagodnym scenariuszu tworzenia Sztucznej Inteligencji [AI] pozostajemy za nią w tyle. Jeśli nie jesteśmy w stanie pokonać tego zjawiska to dołączmy do niego”

Zdaniem Musk’a Jesteśmy już do pewnego stopnia cyborgami. Mamy telefony, laptopyA jeśli czasem zapomnimy telefonu to odczuwamy to prawie jak zespół braku kończyny.”

wg. Futurism :Wiktor Tangermann

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *