Menu Close

Deep Fake w praktyce wyborczej

Po raz pierwszy w Indiach partia polityczna miała zastosować do celów kampanii wyborczej technologię „Deep Fake” – (ang. głębokie fałszerstwo).

W oryginalnym wideo szef rządzącej BJP, Manoj Tiwari krytykuje po angielsku swojego politycznego przeciwnika Arvinda Kejriwala zachęcając wyborców do głosowania na BJP. Kolejne wideo zostało zmanipulowane przy użyciu technologii głębokiego fałszerstwa, więc jego usta są perfekcyjnie zsynchronizowane z tekstem, gdy przemawia w języku haryanvi, dialekcie hindi używanym przez głosujących na BJP.

BJP współpracuje z firmą komunikacji politycznej “The Ideaz Factory” w celu tworzenia podróbek, które pozwolą dotrzeć do wyborców w ponad 20 różnych językach używanych w Indiach. Partia stwierdziła, że podróbka przemówienia Tiwari dotarła do około 15 milionów ludzi w ok. 5800 grupach WhatsApp.

Nie jest to pierwszy raz, gdy podczas kampanii politycznej pojawiły się tego typu podróbki. Na przykład w grudniu zeszłego roku naukowcy zrobili fałszywy film wideo przedstawiający dwóch kandydatów w wyborach powszechnych w Wielkiej Brytanii, którzy się wzajemnie popierają. Celem nie był jednak wpływ na głosowanie – ale zwiększenie świadomości o technologii Deep Fake.

Partia Bharatiya Janata wyjaśniła, że ​​wideo jej szefa Manoj Tiwari, które prezentowało jego przemówienia w języku haryanvi, było eksperymentem.

W rozmowie z Financial Express Online, Delhi BJP IT Cell i współzarządzający mediami społecznościowymi Neelkant Bakshi powiedział, że wideo, stworzone przy użyciu Artificial Intelligence, zostało im przedstawione przez firmę i zostało przesłane do ok. 5800 grup WhatsApp tylko do przetestowania. „Nie korzystaliśmy z tej technologii w naszej kampanii w mediach społecznościowych i nie było to częścią naszej kampanii w mediach społecznościowych ani nigdzie indziej ”- powiedział Bakshi.

W raporcie indyjskiego portalu Vice stwierdzono, że jednostka BJP w Delhi korzystała z „Deep Fake” podczas wyborów do zgromadzenia w Delhi, aby dotrzeć do większej liczby wyborców za pośrednictwem mediów społecznościowych. Zgodnie z raportem komórka IT Delhi BJP, w powiązaniu z firmą “The Ideaz Factory”, wykorzystała Sztuczną Inteligencję – Deep Fake do stworzenia fałszywych filmów z Manoj Tiwari i przekazała ją kilku grupom WhatsApp przed sondażami.

Filmy, o których mowa, zostały rozpowszechnione 7 lutego, zaledwie dzień przed głosowaniem. Opublikowane 44-sekundowe filmy pokazały, że Tiwari mówi po angielsku oraz w  hindi i haryanvi, kwestionując twierdzenia konkurencyjnej partii Aam Aadmi o założeniu 500 szkół i instalacji telewizji przemysłowej w stolicy kraju.

Ryzyko stosowania tej technologii polega na tym, że dochodzimy do punktu, w którym ludzie nie mogą już ufać temu, co widzą lub słyszą. W scenariuszu takim film nie musiałby nawet być cyfrowo zmieniany, aby ludzie w ogólnym zamieszaniu mogli go uznać za fałszywy. Nietrudno więc wyobrazić sobie destrukcyjny wpływ, jaki mogłaby mieć ta technologia na krajobraz polityczny w szczególnie kruchych i młodych demokracjach.

wg. MIT, VICE

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *