Menu Close

Covid-19 – ryzyko śmierci

Info: Badanie ponad 17 milionów ludzi w Anglii potwierdziło różnorodność czynników, które związane ze wzrostem ryzyka śmierci osób z Covid-19 są to przede wszystkim: wiek, płeć – bycie mężczyzną; pochodzenie ze środowisk mniejszości etnicznych lub mających podstawowe warunki zdrowotne.  Badanie potwierdza wiele poprzednich, ale jak dotychczas jest zdecydowanie największym.

Badania: Naukowcy wykorzystali pseudonimizowane dane zdrowotne około 40% populacji Anglii — 17 278 392 dorosłych — z czego 10 926 odnotowano jako umierających z powodu covid-19 lub związanych z nim powikłań. Podłączyli te dane do platformy analitycznej o nazwie OpenSAFELY.  Zespół badawczy zapowiedział, że będzie nadal dodawać do platformy kolejne rekordy w miarę ich dostępności.

Wyniki badania: Wiek jest najwyższym wskaźnikiem śmierci z powodu koronawirusa. Ryzyko gwałtownie wzrasta wśród osób powyżej 80 roku życia. Osoby w wieku powyżej 80 lat były setki razy bardziej narażone na śmierć niż osoby poniżej 40 roku życia. Ponad 90% zgonów w Anglii było u osób powyżej 60 roku życia.

Mężczyźni byli bardziej narażeni na śmierć niż kobiety w tym samym wieku i stanowili 60% wszystkich zgonów. Osoby z grupy podstawowych schorzeń, takich jak otyłość, cukrzyca, ciężka astma, i choroby układu krążenia byli narażeni na większe ryzyko, podobnie jak osoby o niższych dochodach.

Różnice etniczne: Badanie potwierdziło, że osoby rasy czarnej i południowoazjatyckiej, a także osoby z innych grup mniejszości etnicznych (ang. BAME), były bardziej narażone na śmierć niż biali pacjenci.

Naukowcy nie mogli ustalić, dlaczego istnieje tak duża rozbieżność etniczna, twierdząc, że “tylko niewielka część nadmiernego ryzyka jest tłumaczona wyższą częstością występowania problemów medycznych, takich jak choroby układu krążenia lub cukrzyca wśród osób BAME (ang. black, asian, minority ethnic).” W USA, osoby rasy czarnej lub latynoskiej są prawie dwa razy bardziej narażone na ryzyko śmierci z powodu Covid-19 lub związanych z tym powikłań niż biali ludzie, wg. danych Centers for Disease Control and Prevention.

wg. Nature

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *