Menu Close

“Brain Talker” – chiński chip komunikujący się z ludzkim mózgiem.

Chip o nazwie „Brain Talker” został pokazany w Tianjin na 3. Światowym Kongresie Inteligencji. (World Intelligence Congress).

Chińska spółka państwowa China Electronics Corporation i Tianjin University niedawno ujawniły owoce współpracy – prawie w stylu science fiction; „Brain Talker”, chip komputerowy zaprojektowany do użycia w komputerowych interfejsach mózgu (BCI). Pokazany został 17 maja podczas 3. Światowego Kongresu Inteligencji wraz z innymi innowacjami technologicznymi.

Czym jest BCI?

Interfejsy mózg-komputer (BCI – Brain Computer Interface) to urządzenia, które tworzą połączenie między mózgiem a komputerem. Są to technologie, które według futurystów, takich jak Ray Kurzweil, mogą doprowadzić do osobliwości (Singularity), ostatecznie pozwalając na przesłanie mózgów do komputerów i integrację ze sztuczną inteligencją AI. Wprawdzie są one jeszcze dość prymitywne, lecz mimo to już imponujące. Można ich używać do tworzenia słyszalnej mowy generowanej komputerowo za pomocą umysłu, a nawet do telepatycznej gry w Tetris.

Co może robić „Brain Talker”?

Komunikat prasowy Uniwersytetu Tianjin mówi, że ich BC3 (Brain-Computer Codec Chip), „Brain Talker”, ma na celu „odkodowanie intencji działania użytkownika wyłącznie za pomocą neuronowych sygnałów elektrycznych”, bez potrzeby stosowania klasycznej komunikacji z urządzeniami. Prace nad tym nowym BCI mają na celu znacznie szersze zastosowanie tej technologii w przyszłości. „Chip Brain Talker rozwija technologię BCI, dzięki czemu staje się on bardziej mobilny, nadaje się do noszenia i jest dostępny dla ogółu społeczeństwa” – stwierdza Ming Dong, badacz z Uniwersytetu Tianjin w komunikacie prasowym. Zespół naukowców ma nadzieję, że bardziej mobilny charakter nowego urządzenia BCI sprawi, że będzie on mógł być wykorzystywany w służbie zdrowia, edukacji, samodyscyplinie, bezpieczeństwie oraz grach i rozrywce. Ostatecznym celem jest włączenie interfejsów mózg-komputer do głównego nurtu rozwoju technologicznego. Wyobraźmy sobie świat ulepszonych komputerów i ludzi umysłowo podłączonych do ich procesorów za pośrednictwem odpowiednich interfejsów BCI. To tylko kolejny uderzający przykład wysiłków, które sprawiają, że „science fiction dzieje się już dziś”.

wg. World Intelligence Congress

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *