Menu Close

10 najbardziej ekscytujących dokonań w dziedzinie SCITECH z 2015 roku

Peter Diamandis – Singularity University | gru 31, 2015

Jak zwykle pod koniec roku, publikuję 10 najbardziej istotnych – moim zdaniem – przełomów technologicznych z 2015r. Te genialne wynalazki i odkrycia wysyłają nas w pędzący świat obfitości, śmiałych wizjonerów i przyspieszają wykładnicze zmiany technologiczne. Mój zespół i ja przejrzeliśmy ponad 100 potencjalnych kandydatów jako bazę dla tej listy. Oto nasze typy.

Odliczanie …

(# 10) NASA potwierdza istnienie wody na Marsie

Wydarzenie: W roku 2015 NASA ogłosiła, że ​​ich “Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) dostarczył najsilniejsze dowody, że woda istnieje na Marsie i wypływa z przerwami na jego powierzchnię”. Za pomocą spektrometru obrazowego umieszczonego na MRO, NASA zidentyfikowała uwodnione minerały z wzorami unikalnymi dla płynącej wody.
Ważne dlatego że: na podstawie tego, co wiemy o organizmach żywych, bez wody nie ma życia w naszym pojęciu. Następna misja na Marsa i planowane tam lądowanie będzie miało za zadanie odkrycie tam życia. Będzie to dopiero początek znacznie większej inicjatywy wokół Czerwonej Planety. Gdy wykryjemy życie będziemy próbowali określić czy jest ono identyczne z ziemskim (oparte na tym samym systemie kodowania, DNA) i czy ma wspólne pochodzenie.

(9) Komputer Kwantowy Google 100 mln razy szybszy niż normalny dzisiejszy komputer

Wydarzenie: Po przeprowadzeniu serii testów porównawczych pomiędzy kwantowym komputerem D-Wave (który wykorzystuje bity kwantowe, czyli  “kubity” –  vide https://spectechinfo.com/?p=435 ), a jednordzeniowym komputerem ( używającym zwykłych bitów), Google stwierdził, że operacja prowadzona przez komputer kwantowy była 100 milionów razy szybsza.
Ważne dlatego że: tak jak prawo Moore’a decyduje o wykładniczym tempie wzrostu mocy obliczeniowej i wydajności komputerów tak  postęp w informatyce kwantowej i innych nowych mechanizmach informatycznych pomoże przezwyciężyć obecne ograniczenia i przyspieszyć jeszcze bardziej rozwój technologiczny. Postępy w tych dziedzinach będą miały kluczowe znaczenie, dla rozwoju zaawansowanych systemów sztucznej inteligencji, wirtualnych symulacji itp.

 (8) Misja „Nowe Horyzonty” na Plutona

Wydarzenie: Sonda „New Horizon” NASA zakończyła w 2015r. pierwszą w historii misję rozpoznawczą Plutona. „New Horizon” uruchomiono 19 stycznia 2006 roku i wyekspediowana  używając przyspieszenia grawitacyjnego Jowisza. Sonda przeprowadziła sześciomiesięczne badanie rozpoznawcze przelatując obok Plutona i jego księżyców, odkrywając cztery nowe księżyce krążące wokół planety.
Ważne dlatego że: misja ta pomoże nam poznać światy na obrzeżach naszego układu słonecznego, a być może  i początki naszego świata. Co więcej, ta misja stanowi triumf naszej cywilizacji i śmiałej eksploracji kosmosu. Nowe Horyzonty pomoże nam odpowiedzieć na podstawowe pytania dotyczące właściwości powierzchniowych, geologii, ukształtowania wnętrza planety na tych ciałach niebieskich.

(7) SEC zatwierdza tytułu III JOBS Act

Wydarzenie: W październiku amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełdy ( US Securities and Exchange Commission  – SEC) przegłosowała zasady wykonania tytułu III ustawy JOBS – dając nieakredytowanym inwestorom możliwość i prawo inwestowania w spółki na zasadzie „crowdfunding” – finansowanie społecznościowe. Dzięki orzeczeniu, firmy mogą oferować i sprzedawać papiery wartościowe za pośrednictwem platform społecznościowych takich jak np. Crowdfunder.com czy Angel.com
Ważne dlatego że: wyrok ten może uwolnić biliony dolarów inwestycji zamkniętych  w osobistych oszczędnościach, funduszach emerytalnych IRA i rachunkach  inwestycyjnych, które w zasadzie finansują tylko duże przedsiębiorstwa na rynku publicznym. Kapitał ten stanowić będzie motor napędzający tysiące odważnych przedsiębiorców, którzy chcą rozwiązania najtrudniejszych na świecie problemów lub podjęcia największych wyzwań technologicznych ludzkości.

(6) Nowy typ baterii – Przełom technologiczny

Wydarzenie: w ub. roku zespoły badawcze, uniwersytety i startupy dokonały postępu w rozwoju technologicznym baterii. Wkrótce pojawią się akumulatory, ładujące się w przeciągu sekund, działające miesiącami i ładujące się bezprzewodowo.  Superkondensatory laserowe (bo o nich mowa) są 50 razy szybsze niż obecne baterie, trwalsze i rozładowują się wolniej niż ich obecne odpowiedniki. Firmy takie jak „Prieto” korzystają z pianki miedzi do tworzenia struktur 3D w bateriach, w wyniku czego otrzymujemy dłuższą żywotność baterii, szybsze ładowanie, pięć razy większą gęstość, przy znacznie niżej cenie i mniejszych gabarytach aniżeli w aktualnych ofertach. „Tesla” zamierza wypuścić również tzw. Powerwall do przechowywania energii słonecznej w domach – lista nowych wdrożeń w tej dziedzinie nie jest zamknięta.
Ważne dlatego że: technologia te są niezwykle ważne (i pozostaje kluczowym czynnikiem ograniczającym) dla rozwoju wykładniczych technologii i urządzeń komputerowych. Z rosnącą złożonością naszych komputerów rośnie nasze zapotrzebowanie na wydajne i niezawodne źródła energii. Zmiany te pozwolą na konwergencję i dystrybucję kluczowych technologii, takich jak robotyka, czujniki, sieci, AI, druk 3D itp.

 (# 5) Jeden krok bliżej do globalnej łączności internetowej

Wydarzenie: Facebook (Internet.org – drony i satelitarne konstelacje), Google (projekt Loon – balony helu), Qualcomm i Virgin (OneWeb – konstelacja satelitarna) podjęły działania które zapewnić mają globalną łączność z każdym człowiekiem na Ziemi z prędkością przekraczającą 1 megabit na sekundę. Google Loon faktycznie już obecnie wykorzystuje balony, a OneWeb z kapitałem $ 500M zaczyna budować swój system.
Ważne dlatego że: z trzech miliardów do osmiu wzrośnie liczba połączonych siecią ludzi, dodając tym samym pięć miliardów nowych konsumentów do gospodarki światowej w ciągu najbliższych pięciu lat. Te “rosnące miliardy” stanowią dziesiątki bilionów nowych dolarów płynących do gospodarki światowej. A nie krążą one w Internecie jak 20 lat temu przy pomocy modemów 9600 na AOL, lecz idą w Internecie z szybkością co najmniej 1 Mbps i wraz z towarzyszącym im dostępem do światowej informacji, usług Google, druku 3D, chmury Amazon Web Services, sztucznej inteligencji z Watson, crowdfundingu, crowdsourcingu, itp.

(4) Odkrycie pierwszego nowego antybiotyku w ciągu 30 lat

Wydarzenie: Zespół z Northeastern University odkrył nowy sposób izolowania związków chemicznych antybiotyków z drobnoustrojów znajdujących się w glebie, przy użyciu elektronicznego chipa kontrolującego ich rozwój. Zespół odkrył, że związek, Teixobactin, jest wysoce skuteczny  wobec powszechnych obecnie infekcji bakteryjnych.
Ważne dlatego że: odkrycie Teixobactin’u”, może utorować drogę dla nowej generacji antybiotyków”, ponieważ, zespół odkrył również sposób przetwarzania leku. Wraz ze zbliżaniem się do świata obfitości, lekooporność stanie się następnym do pokonania wyzwaniem.”Teixobactin” pokazuje, w jaki sposób możemy przyjąć alternatywną strategię i rozwijać związki, na które bakterie nie są odporne.

(3) Wyprodukowany wirus polio leczy raka

Wydarzenie: W 2015 roku lekarze wykorzystali genetycznie zaprojektowany wirus polio, PVS-RIPO, w leczeniu glejaka – guza mózgu, który skraca długość życia zaatakowanego nim człowieka do mniej  niż roku. W przeciwieństwie do innych zabiegów eksperymentalnych w przeszłości z wykorzystaniem HIV, odry i ospy wietrzną, naukowcy z Duke odkryli, że wirus polio dołącza się do receptorów, które można znaleźć na prawie każdym guzie. Zaprojektowany wirus polio skuteczny był w poszukiwaniu i zatruciu komórek nowotworowych, a unikał zdrowych komórek organizmu.
Ważne dlatego że: Postępy w wykładniczych technologiach, takich jak biologia syntetyczna i genomika wzmacniają przekonanie, że choroby wcześniej znane jako niewyleczalne (rak, choroby serca, Alzeimer) w rzeczywistości można przezwyciężyć. Rozwiązania tych problemów w odbywają się coraz szybszym tempie, a z wprowadzaniem medycyny spersonalizowanej, doświadczymy dramatycznego wzrostu długości życia zdrowego człowieka. W firmie Human Longevity Inc., misją jest uczynienie 100 lat życia na poziomie tak powszechnym jak obecne 60 lat.

(2) Badacze w Chinach korzystają z CRISPR-Cas9 do edycji genomów ludzkich embrionów.

Wydarzenie: W tym roku zespół badawczy z Guangzhou, Chiny poinformował, że są w stanie edytować genom ludzkich embrionów korzystając z CRISPR-Cas9 – nowej techniki łączenia genów. Również w tym roku, naukowcy z londyńskiego Instytutu Francis Crick aplikowali o zatwierdzenie możliwości edycji genów u ludzkich embrionów. Jeżeli aplikacja zostanie przyjęta, to będzie to pierwsze na świecie zatwierdzenie tego rodzaju badań przez krajowy organ regulacyjny.
Ważne dlatego że: mechanizm  CRISPR CAS (ang. Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats) działa w następujący sposób: dzięki informacji o materiale genetycznym potencjalnego najeźdźcy zawartej w sekwencji CRISPR tworzone są cząsteczki tracrRNA, które mogą rozpoznawać obce DNA. W razie infekcji wirusowej tracrRNA łączy się z Cas, wskazuje fragment DNA intruza, a enzym (CAS) tnie go na kawałki, czyli unieszkodliwia. Właściwie odkrycie mogłoby posłużyć jedynie do ulepszania przemysłowych szczepów bakteryjnych, gdyby nie fakt, że CRISPR/CAS działa na każdym, dotychczas testowanym organizmie. Okazuje się, że możemy korzystać z tego samego mechanizmu do splatania specyficznych fragmentów naszego DNA – innymi słowy, system CRISPR/CAS jest sposobem ** edycji ** naszego genomu. Jest tani, szybki, łatwy w użyciu i bardziej dokładny niż poprzednie metody, w wyniku czego, wkrótce będziemy mieli narzędzia do wyeliminowania chorób, tworzenia bardziej wytrzymałych rośliny, wymazywania patogenów i wiele, wiele więcej.

(1) SpaceX – udane lądowanie pierwszego stopnia Falcona 9

Wydarzenie: SpaceX pomyślnie odzyskał pierwszy stopień pojazdu orbitalnego Falcon 9, sprowadzając go z prędkości i wysokości bliskiej orbitalnej, do punktu startu w Kennedy Space Center.
Ważne dlatego że: jest to osiągnięcie, które tradycyjny przemysł uważał za niemożliwe do realizacji. Ponieważ pierwszy stopień ma 9 lub 10 silników, to w zasadzie SpaceX ponownie wykorzystać może ponad 80% części pojazdu i znacznie ograniczyć koszt przyszłego ponownego wprowadzenia pojazdu na orbitę. Jest to zmiana „zasad gry” i nowa era lotów kosmicznych, bowiem wielokrotne użycie pierwszego stopnia Falcon-9 będzie jest zasadniczym krokiem w kierunku demonetyzacji przemysłu kosmicznego.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *