Menu Close

Wszystkiego najlepszego – Tesla

Nikola TESLA

Urodził się 10 lipca 1856 w Smiljan (obecnie Chorwacja).  Zmarł 7 stycznia 1943r. na zakrzep tętnicy wieńcowej w Nowym Jorku.  Nikola Tesla był serbsko-amerykańskim  wynalazcą, inżynierem i fizykiem. Tesla jest najbardziej znany z wkładu w projektowanie nowoczesnego systemu prądu zmiennego współczesnej elektroenergetyki. Zmarł ubogo w 1943 roku, a ponowne odrodzenie jego reputacji i uznanie wielkości wynalazków spowodowało również odrodzenie jego popularności w kulturze masowej – w filmach, powieściach, muzyce i grach wideo. W roku 1960 Generalna Konferencja Miar i Wag wprowadziła termin “tesla” do międzynarodowego systemu jednostek SI do określenia jednostki natężenia pola magnetycznego.

10 faktów na temat Nikoli Tesli, które mogą nie być szeroko znane:

1. Tesla był ekologiem Wynalazca był zaniepokojony szybko zużywającymi się zasobami Ziemi i był zwolennikiem paliw odnawialnych. Badał sposoby wykorzystania naturalnej energii z ziemi i nieba, aby zminimalizować skutki działalności człowieka oraz zużycia paliw kopalnych. Tesla stworzył m.in. sztuczny piorun we własnym laboratorium.

2. Tesla urodził się podczas burzy Tesla urodził się w czasie szczególnie gwałtownej burzy. Był  to, zdaniem położnej, zły omen i znaczył, że będzie to “Dziecko ciemności”. Matka Tesli, prawdopodobnie urażona twierdzeniem kobiety, natychmiast odpowiedziała: “Nie,  on będzie dzieckiem światła”.

3. Tesla był humanistą Jako humanista, Tesla wierzył w poprawę jakości życia ludzi, lecz nie czynił tego dla korzyści finansowych. Mimo wielu wynalazków i udziału w życiu społecznym, zmarł ubogo.

4. Tesla myślał o bezprzewodowym Internecie w 1901 roku Tesla miał doskonałą wyobraźnię, ale nie wcielił wszystkich swoich pomysłów w życie.  Rozwijając radio transatlantyckie, myślał o systemie zbierania informacji, kodowaniu go i nadawaniu do ręcznych urządzeń – coś na kształt obecnego mobilnego Internetu w naszych telefonach. Rozważał również technologie radioastronomiczne, wiązki cząsteczek „promieni śmierci” , konstrukcję radaru i promieniowania rentgenowskiego. Nie jest jednak wiadomym by stworzył jakieś urządzenia z tej dziedziny nauki.

5. Tesla miał fenomenalne zdolności pamięciowe Pamięć Tesli był ejdetyczna, co oznacza, że mógł zapamiętać całe książki i obrazy w najdrobniejszych szczegółach. Podobno użył również swej wyobraźni by utemperować koszmary, które miał jako dziecko.

6. Rząd Stanów Zjednoczonych utajnił materiały Tesli Gdy Tesla zmarł, Office of Alien Property przejął cały jego stan posiadania. Ostatecznie jednak wydał większość materiałów jego  rodzinie, a kilka z nich zostało przekazanych do Muzeum Tesli w Belgradzie. Co ciekawe, Tesla zmarł w 1943 roku, jednak niektóre z jego dokumentów osobistych wciąż pozostają utajnione do tej pory przez rząd Stanów Zjednoczonych.

7. Tesla mógł mieć obsesyjno-kompulsywne zachowania i cierpiał na bezsenność Tesla twierdził, że potrzebuje tylko dwóch godzin snu na dobę. Nie wiadomo, czy była to jego decyzja, czy też zaburzenie snu. Tesla miał podobno również obsesję liczby 3. Używał np. 18 serwetek (liczby podzielnej przez 3), aby oczyścić swoją jadalnię przed wieczornym posiłkiem. Nienawidził okrągłych obiektów, biżuterii i dotykania włosów.

8. Edison i Tesla nie byli zaprzysięgłymi wrogami Byłoby intrygującym  wyobrazić sobie Edisona i Teslę, jako zaprzysięgłych wrogów, ściągających wzajemnie pomysły do swoich najnowszych wynalazków. Jednak w rzeczywistości, współpracowali w projektowaniu generatora prądu stałego zanim Tesla zdecydował się porzucić realizację swojego marzenia o alternatywie dla obecnego silnika indukcyjnego. Być może, bardziej charakterystyczne jest określenie ich jako rywali biznesowych.

9. Tesla pomógł w dolegliwościach jelitowych Mark’owi Twain .  Tesla uważał, że stworzył maszynę wywołującą trzęsienia ziemi, które wstrząsało jego budynkiem i otoczeniem na Manhattanie, gdy prowadzono eksperymenty. Później okazało się, że rzeczywiście stworzył wysokiej częstotliwości oscylator, który poprzez zmiany napięcia wprawiał w ruch tłok pod platformą laboratorium. Przyjaciele z klubu dżentelmenów, wraz z chorym na przewód pokarmowy Twain’em zostali zaproszeni przez Teslę na platformę laboratorium. Po 90 sek. od włączenia oscylatora Twain zmuszony był szybko pobiec do toalety. 🙂

10. Bezpłatny dostęp do Internetu od Tesli Kampania Indiegogo została zainicjowana przez twórcę komiksów sieciowych Matthew Inman’a, celem zebrania funduszów na Tesla Science Center. Zebrano $1,37 mln, co równał się grantowi udzielonemu przez New York State.  Tym samym Centrum Nauki Tesla zostało zakupione w maju 2013 r. Również w oparciu o wyniki tej kampanii, uruchomiony został oddzielny crowdsourcing w celu stworzenia siedmio-metrowej wysokości posągu Tesli w Palo Alto w Kalifornii, w maju 2013. Zebrano $127.000 od 722 zwolenników i pomnik został wzniesiony w grudniu 2013 wraz z kapsułą czasu i darmowym hotspotem  Wi-Fi.

 

Wg. Morenike Adebayo
IFL Science

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *