Menu Close

EmDrive – fizyka czy fikcja?

Nowy eksperyment przetestuje EmDrive, który łamie prawa dotychczasowej  fizyki. Jeśli eksperyment potwierdzi oczekiwania, to pewnego dnia będziemy mogli napędzać statki kosmiczne bez potrzeby użycia paliwa.

Maszyna marzeń

Przez prawie 20 lat naukowcy debatowali nad rentownością EmDrive, hipotetycznego typu silnika, który mógłby napędzać statek kosmiczny bez potrzeby użycia paliwa. Jeśli to brzmi zbyt dobrze aby mogło być prawdziwe, to dlatego, że prawdopodobnie tak jest – działający EmDrive dosłownie złamałby jedno z podstawowych praw fizyki – to nie powstrzymało jednak naukowców z czołowych organizacji badawczych, w tym NASA i DARPA od pracy nad tą technologią, ponieważ rezultat badań byłaby niezwykły. Teraz zespół niemieckich fizyków przeprowadza nowy eksperyment z EmDrivem – i to może zakończyć debatę wokół kontrowersyjnej koncepcji raz na zawsze.

Zwiększenie ciągu

W 2001 r. Brytyjski naukowiec Roger Shawyer zaproponował pomysł generowania ciągu poprzez pompowanie mikrofal do stożkowej komory. Następnie odbijają się one od ścian stożka, wywierając wystarczającą siłę, by napędzać statek kosmiczny. ”Problem polega na tym, że zasadniczo spowodowałoby to powstanie siły z niczego, co nie jest możliwe zgodnie z prawem zachowania pędu”. Mimo to, garstka naukowców twierdzi, że udało im się wygenerować pewne impulsy w swoich eksperymentach z EmDrive – choć ich ilość jest tak niska, że ​​trudno powiedzieć, czy urządzenie faktycznie generowało ciąg i czy czasem pozytywny wynik nie był  spowodowany przez wpływ zewnętrzny, taki jak magnetyzm Ziemi lub drgania sejsmiczne.

Test czułości

Aby wyjaśnić kontrowersje, zespół z Technische Universität Dresden zbudował super czuły instrument do pomiaru ciągu, który ich zdaniem, jest odporny na zewnętrzne zakłócenia dotykające inne badania. Planują opublikować najnowsze wyniki swoich eksperymentów z EmDrive w czasopiśmie Acta Astronautica w sierpniu br., a kierujący badaniami Martin Tajmar powiedział w publikacji, że jego zdaniem możemy być zaledwie kilka miesięcy przed ostateczną decyzją o rozwiązaniu problemu realności działania EmDrive.

wg. Futurism

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *