Menu Close

Chiński Maglev – lewitująca kolej

Chiński producent zaprezentował w maju br w Qingdao w prowincji Shandong prototypowy pociąg z lewitacją magnetyczną o maksymalnej prędkości 600 km na godzinę.

Pociąg został zaprojektowany i wykonany przez CRRC Qingdao Sifang Co we wschodnim mieście portowym Qingdao. Firma jest spółką całkowicie zależną od China Railway Rolling Stock Corp, największego na świecie producenta taboru kolejowego.

Eksperci twierdzą, że debiut prototypu oznacza duży przełom w Chinach w kategorii szybkich pociągów maglev.

Ding Sansan, szef zespołu badawczo-rozwojowego pociągu i zastępca głównego inżyniera CRRC Qingdao, powiedział, że prototyp może pomóc w sprawdzeniu i zoptymalizowaniu kluczowych technologii i zasadniczych komponentów szybkobieżnego systemu maglev i położyć podstawy technologiczne dla prototypu technicznego.

„Prototyp osiągnął już lewitację statyczną i jest w idealnym stanie”, powiedział Ding na konferencji prasowej w Qingdao.

Budujemy eksperymentalne centrum i centrum produkcji próbnej szybkich pociągów maglev i spodziewamy się ich uruchomienia w drugiej połowie roku – powiedział Ding, dodając, że badania i rozwój pięciowagonowego prototypu technicznego przebiegają płynnie i bez zakłóceń.

Oczekuje się, że prototyp inżynieryjny, jako kluczowy projekt w 13. planie pięcioletnim Ministerstwa Nauki i Technologii (2016-20) mającym na celu promocję zaawansowanego systemu kolejowego, zejdzie z linii produkcyjnej w przyszłym roku, a w 2021r. zostanie poddany kompleksowym testom i przygotowaniom do produkcji komercyjnej.

Feng Hao, naukowiec z Instytutu Wszechstronnego Transportu przy Narodowej Komisji Rozwoju i Reform, powiedział, że prototyp wskazuje, że Chiny są o kolejny krok bliżej do zdolności produkcyjnych w dziedzinie szybkiej inżynierii maglev.

Chińskie pociągi dużych prędkości mają obecnie maksymalną prędkość roboczą 350 km/h, podczas gdy prędkość przelotowa samolotów komercyjnych wynosi około 900 km/h.

Szybka kolej maglev biegnąca z prędkością 600 km/h mogłaby zmniejszyć przepaść między szybkimi kolejami, a podróżami lotniczymi, powiedział Feng. Dodał, że Japonia pozostaje silnym rywalem w rozwoju tego szybkiej technologii pociągów maglev, a przez ostatnie pięć lat mocno konkurowała z Chinami o zamówienia kolejowe i projekty związane z kolejami na rynkach takich jak Indie, Tajlandia, Malezja i Indonezja.

Japoński pociąg maglev osiągnął 603 km/h na torze eksperymentalnym w prefekturze Yamanashi w 2015 r. Japonia planuje uruchomić swoje pociągi maglev o prędkości 500 km/h do 2027 r.

Pierwsza na świecie linia maglev, zdolna do osiągania prędkości do 430 km/h, została uruchomiona w Szanghaju w 2002 r. Wykorzystuje ona niemiecką technologię, łącząc stację metra z międzynarodowym lotniskiem Pudong w Szanghaju. W porównaniu ze standardowymi pociągami maglev mają szereg zalet, w tym zmniejszenie hałasu i wibracji, większą pojemność pasażerską i niższe koszty konserwacji.

Wg China Daily

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *