Menu Close

BlockChain i energia odnawialna, a społeczeństwo przyszłości

Sieć przyszłości
Energia odnawialna i blockchain są dwiema technologiami, na które warto stawiać. Pierwsza uważana jest za najskuteczniejszy sposób zwalczania
globalnego problemu klimatycznego. Drugi jest obiecującą nową technologią, której potencjał do modyfikacji obecnych struktur finansowych i społecznych nie został jeszcze w pełni uświadomiony. Dlaczego więc nie połączyć ich?

To właśnie miała na myśli inicjatywa (ang. start up) LO3 Energy z Brooklynu rozpoczynając innowacyjny projekt tworzący detaliczny model dystrybucji energii elektrycznej. “Opiera się na zasadzie gospodarki współdzielenia takiej jak Airbnb, czy Uber, bo to jest XXI wiek “, powiedział Michael Guerra z Brooklynu, który opowiadał o jak Sasha Santiago z LO3 przedstawił mu ten pomysł po raz pierwszy, a w roku 2012 Guerra zainstalował już 24 panele słoneczne na dachu swojego domu. Teraz, oprócz zapewnienia tańszego i bardziej ekologicznego sposobu zasilania klimatyzacji latem, dostarcza energii słonecznej innym sąsiadom – zarabia w tym procesie.

Zasadniczo, Brooklyn Microgrid  prowadzi ekosystem energii elektrycznej, który jest utrzymywany bezpośrednio przez klientów. Ci, którzy mają kolektory słoneczne, sprzedają dla mieszkańców kredyty środowiskowe za pośrednictwem aplikacji telefonicznej. Cała konfiguracja jest możliwa dzięki technologii blockchain, tej samej technologii, która opiera się m.in. na coraz bardziej popularnych kryptowalutach  – takich jak Bitcoin i Ethereum.

Siła decentralizacji
Dzięki zdecentralizowanemu charakterowi blockchain’a  jako cyfrowego rejestru informacyjnego, transakcje są bardzo bezpieczne. Blockchain pozwala licznikom energii na bezbłędną komunikację, a aplikacja telefoniczna działa jako klient dający użytkownikom tej mikrosieci kontrolę transakcji. “Pomysł polega na tym, że nie tylko bogaci posiadacze paneli słonecznych sprzedają sobie nawzajem energię, ale tak naprawdę czyni to cała społeczność”, wyjaśnił dyrektor ds. rozwoju biznesu LO3 Scott Kessler. “Więc jeśli posiadasz niskie dochody i potrzebujesz najtańszej energii jaką można zdobyć, to jesteśmy w stanie ją zapewnić”.

Po udanym okresie próbnym, LO3 planuje oficjalnie uruchomienie tej mikrosieci energetycznej jeszcze w tym roku. Zainteresowanych jest już ok. 300 gospodarstw domowych i małych firm. Na całym Brooklynie działa obecnie 50 miejsc jej wytwarzania – głównie słonecznych i jedna mała turbina wiatrowa. “Kiedy dowiedziałem się o tym – powiedział Guerra – pomyślałem: “To się uda. To nie może się nie udać.” Jest to raczej skuteczny przykład tego, jak blockchain może być praktyczną i użyteczną technologią. Jego zastosowania wykraczają daleko poza kryptowaluty. Już teraz próbuje się wdrożyć systemy danych medycznych bazujących na blokach informacji opartych na blockchain, a także międzynarodowe przelewy pieniężne – w tym podstawowy model dochodu, a nawet programy pomocy finansowej ONZ. Niektórzy uważają blockchain za podstawę nowego rodzaju internetu, który będzie rzeczywiście wolny i zdecentralizowany.

Brooklyn Microgrid” to “spojrzenie na przyszłość”, powiedział ekonomista Campbell Harvey z Uniwersytetu w Duke University. “Ideą blockchain jest to, że wszystko jest zrobione „peer to peer” (P2P). Dzięki mikrosieci ludzie, którzy mają panele słoneczne, mogą rzeczywiście handlować energią między sobą. Nie muszą mieć w centrum osoby czy instytucji, która będzie koordynować i rejestrować tę działalność”.

 

Wg. Futurism.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *