Menu Close

Bitcoin i Blockchain – nowy wymiar globalnych finansów?

Jeśli jeszcze nie słyszałeś o Bitcoin’ie czy Blockchain’ie, to chyba żyjesz w specyficznej bańce informacyjnej. Jest to bowiem fenomen, o którym często mówi się obecnie w branży technologicznej, generujący również  olbrzymią ilość szumu informacyjnego.

Jeszcze kilka lat temu Bitcoin był tylko niszowym zjawiskiem i wyceniany był na ok. 800 USD. Dziś ma wartość grubo powyżej $35,000 i jest na ustach wszystkich zainteresowanych rynkami walutowymi i nowymi technologiami.

Chociaż o Bitcoinie tak wiele się obecnie mówi, to jednak wydaje się, że mało kto w pełni rozumie, czym właściwie jest Bitcoin lub technologia, która za nim stoi, a dzięki której ta cyfrowa waluta działa.

Co to jest Bitcoin?

Dziś korzystamy z systemu, który pozwala nam kupować towary lub usługi w oparciu o infrastrukturę rządową, bankową czy firm obsługujących różnego rodzaju karty kredytowe. Można by pomyśleć, że obecny system jest całkiem dobry, ale większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że wspomniane banki, rządy i firmy obsługujące karty kredytowe czy innego rodzaju systemy płatnicze zabierają nam kawałek wartości każdej transakcji, którą dokonujemy. Ale nie tylko to, również lokujemy w ten system nasze bezkrytycznie zaufanie do tych organizacji, sądząc że system ten zawsze będzie działać skutecznie i bezpieczne.

W odróżnieniu od dotychczasowego systemu, Bitcoin tworzy metodę płatności bez elementu pośredniczącego. Jest całkowicie zdecentralizowany i nie trzeba już polegać na bankach lub firmach obsługujących karty kredytowe. Powstaje jednak pytanie jak można wobec tego udowodnić, że płacimy za coś nie posiadając potwierdzenie czy poświadczenia banku lub innej instytucji pośredniczącej, że to zrobiliśmy?

Bitcoin nie jest drukowany czyli nie ma formy fizycznej. Jest generowany komputerowo w procesie zwanym z ang. „Bitcoin mining” czyli „górnictwie bitcoinowym” z wykorzystaniem najbardziej wydajnych i wyrafinowanych systemów komputerowych. Osoby zajmujące się tym nazywane są „górnikami” (ang. miners)

Bitcoin jest płynnym środkiem wymiany, którym możemy płacić za coraz większą ilość rzeczy! Co chwilę słyszymy, że kolejne instytucje, sklepy, czy inne firmy zaczynają go akceptować. Ponieważ jest walutą, która nie posiada fizycznej formy to również w błyskawiczny sposób może zostać bezpośrednio wysłany w każde docelowe miejsce płatności i w odróżnieniu od tradycyjnych systemów np. bankowych przelewów międzynarodowych, nie musi przechodzić po drodze przez ogniwa banków, a co za tym idzie być zapisywanym w kolejnych mniej lub bardziej wirtualnych księgach rachunkowych. Bitcoin rozwiązuje ten problem za pośrednictwem uniwersalnego systemu księgowego.

Znaczącą różnicą między kryptowalutami, a fizyczną gotówką są banki. Misją banku centralnego jest stabilizacja własnej waluty. Może on zwiększyć podaż pieniądza, co nazywamy potocznie “dodrukowywaniem”, aby pokryć państwowe długi, tym samym doprowadzając do dewaluacji waluty. Jednakże w przypadku cyfrowej waluty, nie ma czegoś takiego jak “Bank Bitcoina”, który jednocześnie byłby jego regulatorem. Jest tak ze względu na to, że na swój sposób Bitcoin jest sam w sobie bankiem. Niezależna księga rozliczeniowa zawiera informacje o stanie własności wszystkich użytkowników oraz historię transakcji pomiędzy nimi. Aby otworzyć konto z kryptowalutą, wystarczy pobrać specjalna aplikację i wygenerować login i hasło. Konto każdego użytkownika jest całkowicie anonimowe i nie posiada żadnych wymogów formalnych.

W tym miejscu ujawnia nam się znaczenie pojęcia „krypto”, bowiem wyżej wymienione informacje są właśnie zaszyfrowane wewnątrz Bitcoina. Sposób w jaki odbywa się szyfrowanie stanowi rewolucję w dziedzinie informatyki – mowa tu o technologii „Blockchain”. Zamiast jednostki kontrolującej transakcję w dotychczasowym systemie księgowania, system Bitcoina udostępnia księgowość i rejestrację transakcji każdemu i za każdym razem, gdy pojawia się nowa transakcja. Blockchain pozwala na całkowitą autonomię księgowania i rejestracji transakcji począwszy od dowolnego pojedynczego użytkownika do organizacji. Co więcej, praktycznie niemożliwym staje się manipulacja walutą lub jej wartością, ponieważ praktycznie każdy posiadacz Bitcoina w systemie posiada tę możliwość.

Technologia Blockchain

Technologię tę w prosty sposób można przedstawić jako wieżę budowaną z klocków. Wieża ilustruje konta kryptowalutowe (kto i ile ich posiada), widziane przez wszystkich użytkowników Bitcoina. Każdy nowy blok (klocek) zawiera informację o nowych transakcjach, które zmieniają aktualny status kont.

Nowy blok w celu ułożenia na wieży, musi zostać odpowiednio zaszyfrowany i dopasowany. Po procesie uwierzytelniania w globalnej sieci komputerowej, blok zostaje dołączony do wieży. W rezultacie nowe transakcje zostają sfinalizowane i dochodzi do transferu środków zadeklarowanych wcześniej przez użytkowników.

Skąd ten szał na kryptowaluty?

Bitcoin nie pojawił się znikąd. Istnieje kilka różnych czynników, które katalizowały jego nagły wzrost popularności i wartości do jego obecnego poziomu.

1. Relacje w mediach

Prawdopodobnie jednym z czynników najbardziej przyczyniających się do szalonego wzrostu jego wartości związany jest ze znacznym wzrostem ogólnego zasięgu mediów. Zaczęło się na małych forach internetowych i społecznościach technologicznych zainteresowanych ideą kryptowaluty i Blockchain lecz obecnie każda duża sieć nadawcza informuje o nagłych wydarzeniach na rynku kryptowalut. Staje się to prawie tematem dyskusji dla ludzi w każdym wieku, a my wiemy, że nadchodzi jakaś szczególnie wielka sprawa, gdy dziadkowie zaczynają pytać o Bitcoin i jak go kupić.

2. Rosnąca akceptacja

Przekazy medialne stały do pewnego stopnia za szokująco rosnącymi cenami kryptowalut ale to, co w znacznym stopniu przyczyniło się do ich raptownego wzrostu, to rosnąca akceptacja legalności waluty. Początkowo Bitcoin używany był wyłącznie na czarnym rynku nielegalnych i niemoralnych towarów i usług, ale jego rosnąca popularność osiągnęła szczytowe zainteresowania głównych krajów na całym świecie, ponieważ szukają sposobów włączenia kryptowalut do swoich obecnych gospodarek.

Japonia stała się pierwszym z tych dużych krajów, które zalegalizowały Bitcoina jako metodę płatności 1 kwietnia 2017 r., a obecnie ponad 250 000 sklepów akceptuje Bitcoina jako legalną płatność biznesową. To spowodowało ogromne zapotrzebowanie na Bitcoina i gwałtowny wzrost jego ceny.

Gdy Japonia zaakceptowała tę walutę w codziennym życiu, inne kraje zaczęły podążać za tym trendem.

Xi Jinping, prezydent Chińskiej Republiki Ludowej przyznał niedawno, że Blockchain to przełomowa technologia i zasługuje na to, żeby ją wspierać. Wśród inwestorów zapanowała euforia. Xi Jinping zapowiedział wsparcie inwestycji w rozwój Blockchaina w Chinach. I choć sam Bitcoin jest w Państwie Środka nadal jeszcze zakazany, to kurs cyfrowej waluty bardzo szybko powędrował w górę.

3. Ciągła siła

Wszystko to było możliwe dzięki ciągłej sile rosnącej wartości Bitcoina. Chociaż cyfrowa waluta miała swoje niestabilne momenty, nadal otrzymuje wiarygodne prognozy od ekspertów w dziedzinie technologii i kryptowalut, takich jak Jeremy Liew, pierwszy inwestor w Snapchacie i Dyrektor Generalny Blockchain Peter Smith.

Handel walutą nadal funkcjonuje na podwyższonym poziomie. Zarówno Jeremy Liew, jak i Peter Smith uważają, że Bitcoin nie osiągnął jeszcze swojego ostatecznego potencjału i uważają, że jeden Bitcoin może być wart nawet 500 000 USD do roku 2030.

PRZYSZŁOŚĆ BITCOINA I KRYPTOWALUTY

W Europie Bitcoin jest dostępny praktycznie w każdym państwie i użytkownicy kryptowalut mogą bez problemu dokonywać w nich płatności oraz znajdą wiele tradycyjnych punktów handlowych oraz usługowych, które obsługują Bitcoina. Wyjątkiem jest Rosja, w której od wielu lat trwa debata dotycząca legalności kryptowalut jako środków płatniczych, do tej pory jednak wymiana BTC nie została bezpośrednio zablokowana.

Państwa przyjazne dla kryptowalut

Chociaż kryptowaluty są akceptowane w większości państw na świecie, to można wśród nich wyróżnić kilkanaście, które wdrażają ramy prawne wspierające rozwój tej cały czas młodej oraz perspektywicznej branży. Na liście tej znajdują się między innymi:

  • Bermudy
  • Białoruś
  • Estonia
  • Gibraltar
  • Gruzja
  • Hongkong
  • Japonia
  • Malta
  • Niemcy
  • Singapur
  • Słowenia
  • Szwajcaria

W przypadku naszych niemieckich sąsiadów Bitcoin uznawany jest za legalną formę płatności i walutę. Co więcej, podatnicy mogą skorzystać z 25% ulgi w przypadku rozliczenia zysków z kryptowalut, które na swoich kontach posiadali dłużej niż rok. Obecnie Niemcy są też jednym z największych rynków handlu kryptowalutowego, posiadając rozbudowaną sieć bitomatów oraz punktów akceptujących płatności kryptowalutowe.

Łatwo jest zgubić się w tym szale walutowym w jakim jesteśmy obecnie. Mamy tu szalone historie sukcesu, takie jak holenderska rodzina, która sprzedała wszystko, od domu po buty, aby zainwestować w popularną kryptowalutę, a teraz są posiadaczami milionów dolarów.

Na koniec dnia ludzie muszą zdać sobie jednak sprawę, że istnieje znaczne ryzyko, jeśli chodzi o inwestowanie w kryptowaluty. Wpływ głównych inwestorów i działań regulacyjnych ze strony rządów już pokonał początkowy cel Bitcoina i istnieje wiele kluczowych kroków, które muszą się wydarzyć, by stał się on w 100% zgodny z prawem.

Chociaż my w Nowych Technologiach chcielibyśmy zobaczyć dalszy sukces kryptowalut, to smutna prawda jest taka, że Bitcoin jest walutą tymczasową. Kwantowe komputery chyba już niedalekiej przyszłości nieuchronnie zabiją Bitcoina i wszystkie inne kryptowaluty, ponieważ postęp w technologiach kwantowych spowoduje powstanie możliwości złamania całego systemu kryptograficznego leżącego u podstaw cyfrowej waluty, której dopiero zaczynamy ufać.

Póki co jednak inwestujmy mądrze i nie zastawiajmy swojego domu, by szybko wzbogacić się na kryptowalutach.


AA.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *