Menu Close

Animals on Earth

Nowe, przełomowe badania, które wymagają analizy milionów kodów kreskowych DNA, podważyły ​​wiele z tego, co wiemy dzisiaj o ewolucji gatunków.

W zakrojonym na szeroką skalę badaniu genetycznym, Mark Stoeckle z Rockefeller University oraz genetyk z Uniwersytetu w Bazylei, David Thaler odkryli, że prawie 90 procent wszystkich zwierząt na Ziemi pojawiło się mniej więcej w tym samym czasie.

Precyzując – dowiedzieli się, że 9 na 10 gatunków zwierząt na tej planecie powstało w tym samym czasie co ludzie od 100 000 do 200 000 lat temu.
“Wniosek ten jest bardzo zaskakujący”, mówi Thaler, ” i weryfikowałem go tak dokładnie, jak tylko mogłem.”

Co to jest kod kreskowy DNA?
W ciągu ostatniej dekady naukowcy zgromadzili blisko 5 milionów kodów kreskowych DNA ok. 100 000 gatunków zwierząt żyjących w różnych częściach globu. Stoeckle i Thaler przejrzeli te 5 milionów genetycznych odcisków, aby znaleźć jedno z najbardziej zaskakujących odkryć na temat ewolucji.

Istnieją dwa rodzaje DNA. Większość ludzi kojarzy DNA jądrowe. Jest to DNA zawierające genetyczne plany każdego osobnika i przekazywane jest z rodziców na potomstwo. Taki genom składa się z cząsteczek ułożonych w pary. Istnieją 3 miliardy par, które są wykorzystywane do tworzenia tysięcy genów.

Inny, mniej znajomy rodzaj DNA znajduje się w mitochondriach komórek. Mitochondria generują energię dla komórki i zawierają 37 genów. Jednym z nich jest gen COI, który służy do tworzenia kodów kreskowych DNA.

Wszystkie gatunki mają bardzo podobne mitochondrialne DNA, ale ich DNA jest również na tyle różne, że możemy rozróżnić gatunki.

Paul Hebert, biolog i dyrektor Instytutu Biodiversity of Ontario, opracował nowy sposób identyfikacji gatunków poprzez badanie genu COI.

Urodzony w tym samym czasie
Analizując gen COI 100 000 gatunków, Stoeckle i Thaler doszli do wniosku, że większość zwierząt pojawiła się jednocześnie.

Odkryli, że neutralna mutacja u różnych gatunków nie była tak zróżnicowana, jak oczekiwano. Neutralna mutacja odnosi się do niewielkich zmian DNA zachodzących w różnych pokoleniach. Można je porównać do pierścieni drzewa, ponieważ mogą one określić, ile lat ma dany gatunek lub osoba.
Co do tego, jak to się mogło stać, nie jest jasne. Prawdopodobną możliwością jest wystąpienie nagłego zdarzenia, które spowodowało traumę środowiskową na dużą skalę i zniszczyło większość gatunków na Ziemi.

“Wirusy, epoki lodowcowe, odnoszący sukcesy nowi konkurenci, utrata zdobyczy – wszystko to może powodować okresy, w których populacja zwierząt gwałtownie spada” – wyjaśnia Jesse Ausubel, dyrektor Programu na rzecz Środowiska Człowieka.
Takie czasy powodują ogromne zmiany genetyczne na całej planecie, powodując pojawianie się nowych gatunków. Ostatnie takie zdarzenie prawdopodobnie miało miejsce 65 milionów lat temu, kiedy to asteroida uderzyła w Ziemię i wybiła dinozaury oraz połowę wszystkich innych gatunków na planecie.

Wg. badań,  ludzkość i większość istniejącej obecnie populacji zwierząt miała swą “mitochondrialną Ewę”, czyli “pramatkę” w ostatnich 200 000 lat (to znaczy przodka, od którego wszystkie współczesne osobniki odziedziczyły swoje mitochondrialne genomy).

 

wg. Science Daily

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *