Menu Close

5D – dane na wieki wieków…

Mało jest prawdopodobne by ludzkość przetrwała następne 13,8 mld lat dotychczasowego istnienia Wszechświata, ale spuścizna nasza może przetrwać dzięki nowemu formatowi danych opracowanych przez naukowców University of Southampton. Naukowcy użyli do zapisu superszybkich laserów wypalających cyfrową informację w pięciu wymiarach na szklanych 
dyskach określonych “kryształami pamięci Superman“.
Technologia została zaprezentowana na Międzynarodowej Konferencji Society for Optical Engineering w San Francisco.

Jak to działa.
Technologia wykorzystuje laser femtosekundowy – taki, którego impuls światła trwa femtosekundę tj. jedną milionową lub miliardową część sekundy. Laser emituje serie skoncentrowanych wiązek promieniowania na płytę szklaną, grawerując zakodowane dane cyfrowe w trzech warstwach nanostrukturalnych kropek, oddzielonych pięcioma mikrometrami – 20. część szerokości ludzkiego włosa. Wyryte “nanokropki” kodują dane jako zmienne w pięciu wymiarach – rozmiar, orientacja i trójwymiarowa pozycja w szkle. Pozwala to na umieszczenie mnóstwa informacji na malutkiej przestrzeni płyty szklanej. Gdy światło przechodzi przez szkło wówczas nanokropki zmieniają jego polaryzację umożliwiając  dekodowanie informacji z wykorzystaniem mikroskopu optycznego i polaryzatora – podobnego do soczewek w okularach Polaroid. Książki, płyty CD, czy płyty magnetyczne dysku twardego, kodują informację na materiałach, które mogą być uszkodzone mechanicznie pod wpływem czasu, ciepła, czy wilgoci.
Informacja zapisana na stabilnych płytach szklanych o pojemności – 360 terabajtów – może być bezpiecznie archiwizowana – w teorii zaś, na zawsze. Według ocen naukowców, w temperaturze 190 °C może przetrwać nawet do 13,8 miliardów lat – tj. wieku Wszechświata. Dyski są stabilne aż do temp. 1000 °C, ale naukowcy uważają, że w temperaturze pokojowej posiadają nieograniczoną trwałość. Technologia 5-D po raz pierwszy zademonstrowana została w 2013r. do kodowania skromnego pliku wielkości 300 kbitów. Od tego czasu naukowcy dopracowywali technikę i użyli ją do archiwizowania dużych dokumentów, takich jak “Deklaracja Praw Człowieka”, “Optyka” Newtona, “Magna Charta” i “Biblia Króla Jakuba”. Zespół planuje współpracę z partnerami branżowymi w zakresie komercjalizacji technologii. “Ekscytującym jest, że udało nam się stworzyć technologię która pozwoli na zachowania dokumentów i informacji dla przyszłych pokoleń”, stwierdził Peter Kazansky – deweloper tej metody, podkreślając, że “Technologia ta może zabezpieczyć ciągłość trwania naszej cywilizacji, bowiem wszystko to czego się nauczyliśmy, cała spuścizna cywilizacyjna i kulturowa, nigdy nie zostaną zapomniane”

Viviane Richter
COSMOS

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *